Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Шумахер спечели 64-ата победав кариерата си, 11-та за 2002 г.

Шумахер спечели 64-ата победа
в кариерата си, 11-та за 2002 г.

45
0

Михаел Шумахер спечели 64-ата победа в кариерата си и 11-та за сезон 2002 г. днес на пистата Сузука. Триумфът на Ферари бе пълен, след като в последния старт за годината Рубенс Барикело стана втори. Трети е Кими Райконен (Макларън).
Едва десет пилоти прекосиха финала на Гран при на Япония, като единственият отбор с двама завършили състезатели бе Ферари. Най-радостен от всички обаче бе местният любимец Такума Сато, който пред родна публика финишира пети и спечели единствените си две точки в дебютния си сезон.
Алън Макниш не кара в състезанието. Вчера шотландецът претърпя жестока катастрофа по време на квалификацията. Днес рано сутринта той все пак взе участие в загрявката. След тренировката обаче пилотът мина на преглед при доктор Сид Уоткинс, при който бе установено, че има хематом на дясното коляно, ударено при инцидента. Заради сигурността на състезателя хората на ФИА не му позволиха да стартира.
Състезанието започна при чудесни условия – слънчево време, температурата на трасето бе 30 градуса, а на въздуха – 26. Михаел Шумахер тръгна от полпозишън. Той направи отличен старт и поведе. Барикело защити успешно втората си позиция, следван от Култард. Ралф Шумахер обаче успя да изпревари Райконен и бе четвърти, а Монтоя вървеше зад Кими, като шестимата в челото постепенно се откъсваха от колоната.
Първият отпаднал бе Фелипе Маса, който още в третата обиколка се завъртя, излетя от трасето и се удари в предпазните бариери. Малко след него Оливие Панис получи повреда и въпреки че механиците се опитаха да я отстранят, французинът бе принуден да се прибере в бокса. В 7-ия тур надпреварата приключи и за Дейвид Култард, като след неговото отпадане Такума Сато вече бе шести.
Всички екипи днес бяха избрали стратегия с две спирания в бокса. Питстоповете започнаха в 16-ия тур.
Михаел Шумахер влезе в бокса 4 обиколки след това. До 25-ия тур всички останали пилоти от първата шестица също смениха гуми и дозаредиха с гориво. Редът след това остана същият – водеше Михаел пред Барикело, Ралф, Кими и Монтоя.
Нищо не се промени и след вторите спирания в боксовете. Ралф Шумахер обаче не успя да стигне финала, след като отпадна 5 обиколки преди края. Така Сато се придвижи на пета позиция, а последната точка спечели Дженсън Бътън.
Днешният триумф направи Михаел Шумахер и Рубенс Барикело най-успешният дует в историята. Световният шампион пък се е качвал на подиума след абсолютно всеки старт тази година. Освен това Ферари изравни рекорда на Макларън за 15 победи в един сезон, а с точките си в класирането при конструкторите екипът постави нов рекорд, спечелвайки общо 221. Всъщност Скудерията до такава степен доминираше през 2002 г., че точките им са повече от на всички останали тимове взети заедно.