Робърт Шварцман спечели полпозишън за Индианаполис 500. Пилотът на Према хвърли най-голямата бомба, след като записа най-доброто време в квалификациите на овалното трасе. Така той стана първият новобранец, който записва полпозишън от 42 години насам. Второто място зае двукратният победител Такума Сато.
THE ROOKIE DOES IT!
Robert Shwartzman wins the NTT P1 Award for the 109th Running of the Indianapolis 500! 💪 pic.twitter.com/EDQb0QMilz
— NTT INDYCAR SERIES (@IndyCar) May 18, 2025
Индианаполис 500 е шести кръг от сезон 2025 в Индикар. Състезанието е „Перлата в короната“ на американските серии и се провежда вече повече от 100 години. Домакин на надпреварата е легендарният овал с дължина от 4.023 км и разположен близо до едноименния град в щата Индиана
Уикендът за Индианаполис 500 започна още миналата седмица. Тогава се проведоха тестовете, след които и някои тренировки. По-рано тук се проведе състезанието на нормалното трасе, използвано някога от F1 (с някои модификации). Победител в надпреварата стана Алекс Палу. Пилотът на Чип Ганаси Рейсинг е фаворит и за квалификацията, макар и да не е много силен на овали.
Драмите започнаха още по време на тренировките. Скот Маклоклън претърпя инцидент по време на тренировката преди квалификациите. Пилотът на Пенске беше добре след удара, но нямаше да може да участва в борбата за челните места. Другите пилоти на Пенске Уил Пауър и Джоузеф Нюгардън също не успяха да влязат в борбата за челните места. Оказа се, че техните автомобили не са отговаряли на правилника след проверка. Колтън Херта претърпя инцидент в тренировката преди квалификацията.
Вижте тази публикация в Instagram.
„Имаше нарушение на прилягането на шасито на задния атенюатор“, обясни техническият директор на Индикар Кевин Бланш. „Колкото и бързо да се случва този процес, ние ги накарахме да направят технически преглед и подредихме всички болиди. Но те просто решиха, че ще излязат от строя.“
Общо 12 пилоти участваха в последната част от квалификацията. Изненадващо сред тях беше Шварцман. Новобранецът направи много силно впечатление, макар да няма предишен опит на овална писта. След драмите на пилотите на Пенске имаше общо 9 участници в сесията.
Общо шестима състезатели останаха в борбата за полпозишъна за Индианаполис 500- Розенквист, О’Уорд, Шварцман, Диксън, Палу и Сато. Някой от тях щеше да започне легендарната надпревара от първа позиция.
Вижте тази публикация в Instagram.
Шварцман в крайна сметка поднесе най-голямата изненада. Пилотът на Према записа най-бързата обиколка в последния сегмент от квалификацията за Индианаполис 500. Така той стана първият новобранец, който ще потегли от полпозишън в легендарната надпревара от 42 години насам. За последно това направи Тео Фаби през 1983 г.
Вижте тази публикация в Instagram.
Второто място зае Такума Сато (Rahal Letterman Lanningan Racing). Японският ветеран ще опита да запише трети успех в легендарната надпревара. Последното място на първа редица остана за Пато О’Уорд от екипа на Ероу Макларън. На втора редица са Скот Диксън (Чин Ганаси Рейсинг), Феликс Розенквист (Meyer Shank Racing) и Алекс Палу (Чип Ганаси Рейсинг). Топ 12 допълват Дейвид Малукас (A.J. Foyt Racing), Кристиан Лундгаард (Ероу Макларън) и победителят от 2022 г. Маркус Ериксон от тима на Андрети, както и представителите на Пенске. В надпреварата няма да участва новобранеца Джейкъб Ейбъл. Пилотът на Dale Coyne Racing не успя да запише достатъчно добро време в последната квалификация, позволяваща участие.
Вижте тази публикация в Instagram.