Начало Moto News Супермото: България с второ място в Купата на нациите

Супермото: България с второ място в Купата на нациите

106
0

Българският отбор на Супермото в състав Ангел Караньотов, Мауно Хермунен и Александър Георгиев зае второ място в Световната купа на нациите, което завърши днес на пистата в Долна Митрополия. Само две точки не достигнаха на нашите момчета да победят състава на Италия, които за втора поредна година спечелиха трофея на името на бившия президент на ФИМ Франческо Дзерби.

Българският отбор на квалификациите спечели първата позиция. В първия манш от там стартира Александър Георгиев, а 17-и тръгна световният шампион Мауно Хермунен, който от тази седмица е български гражданин с наш паспорт. Финландецът направи страхотен рейд и зае на финала 3-о, докато Сашо изостана на старта и финишира 15-и. Победата спечели чехът Павел Кежмар, следван от Бернд Химер (Германия). Така с подиума на Хермунен, България бе 4-а след Чехия, Италия и Австрия.

Във втората надпревара  Ангел Караньотов стартира от първа позиция, направи перфектно тръгване и поведе колоната с огромна преднина пред другите. От 17-о място тръгна Георгиев, но той допусна грешка, падна и трябваше да догонва колоната от последна позиция и завърши 26-и. Този резултат, като най-слаб за българския отбор бе анулиран. Така е по регламентана състезанието. След Ангел, на 6 секунди финишира Кристиан Раваля (Италия) и Силвен Бидар (Франция). Това е втора победа на българин в Купа на нациите, след успеха на Александър Георгиев през 2009 г.

Третият манш бе решаващ и за тима на България стартираха Караньотов от първа позиция и Хермунен – от 17-а. При старта обаче Ачи бе изпреварен от бившия световен шампион Иван Лазарини, а Хермунен направи страхотен рейд към челните позиции. Ангел положи страхотни усилия да атакува Лазарини, но италианецът се защитаваше перфектно. Освен това мотоциклета на нашия пилот е поне с 15 коня по-слаб от този на Лазарини. Трети стана Бидар, а Хермунен стана 4-и. Така България събра 25 наказателни точки, докато италианците имаха 23. Трети бяха Франция с 32 т., а 4-и Чехия с 36. След тях се класираха Австрия и Германия, съответно с 38 и 46 наказателни точки.

България за втори път става втора отборно след успеха през 2009 г., когато загубихме отново с 2 т. от Германия. Година преди това – през 2008 българите спечелиха 3-ото място.