Начало Moto News WSBK: Баутиста приключи сезон 2022 с победа във второто състезание на Филип...

WSBK: Баутиста приключи сезон 2022 с победа във второто състезание на Филип Айлънд

198
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста спечели и второто състезание на пистата Филип Айлънд. Пилотът на Дукати потегли от полпозишън и записа 16-та победа за сезон 2022 в WSBK. Втори и трети финишираха Джонатан Рей и Алекс Лоус от заводския тим на Кавазаки. Надпреварата бе прекратена преждевременно заради инцидент в по-задната част на полето.

Атмосферните условия във Филип Айлънд бяха по-добри в сравнение с първото състезание и суперпола. Температурата на въздуха бе 15 градуса, а тази на асфалта- 27. Трасето бе сухо, което позволяваше използването на сликове. Това бе последният старта на Юджийн Лавърти (Bonovo БМВ). Ирландецът слага край на състезателната си кариера след днешния последен старт на пистата Филип Айлънд.

Баутиста имаше най-добра стартова реакция и поведе след преминаването на завоя Дуън. Зад него се движеха Рей, Локатели, Рединг, Лоус, Разгатлиоглу, Виерж и Риналди. Няколко завоя по-късно Гарет Герлоф (GRT Ямаха) и Шави Виерж (Хонда) претърпяха инциденти, докато Рей успя да поведе.

19 обиколки преди края на второто състезание на пистата Филип Айлънд Ред водеше, следван от Рединг, Лоус, Баутиста и Разгатлиоглу. Шесткратният световен шампион в WSBK опитваше да си осигури достатъчна преднина, която да му позволи да спечели надпреварата.

С напредване на последното състезание за сезон 2022 Рей водеше пред Баутиста, Разгатлиоглу, Лоус и Рединг. Турският състезател се възползва от по-доброто спирана своя мотор и направи двойно изпреварване на завоя Милър.

След преполовяването на надпреварата Баутиста задмина Рей и поведе. Двамата световни шампиони се отдалечиха от своите преследвачи. Зад тях се водеше оспорвана битка за третото място между Разгатлиоглу, Лоус и Локатели. Шести бе Рединг, следван от Риналди и Йотл.

5 обиколки преди края на второто състезание във Филип Айлънд бе развят червен флаг заради инцидент, в който са замесени Шави Форес (Барни Дукати) и Юджийн Лавърти (Bonovo БМВ). Ирландецът бе закаран в медицинския център за преглед. Същевременно рейс контролът обяви, че надпреварата няма да бъде рестартирана. Така Баутиста записа 16-ти успех и завърши сезон 2022 в WSBK по най-добрия възможен начин. Втори и трети останаха Рей и Лоус.

Четвърти и пети завършиха състезателите на Ямаха Топрак Разгатлиоглу и Андреа Локатели. Шести остана Скот Рединг с БМВ, следван от Михаел Рубен Риналди (Дукати), Филип Йотл (GoEleven Дукати), Тецута Нагашима (Хонда) и Лорис Баз (Bonovo БМВ). Топ 15 бе допълнен от Аксел Басани (Motocorsa Racing Дукати), Михаел ван дер Марк (БМВ), Лукас Махиас (Пучети Кавазаки), Оливър Кьониг (Orelac Кавазаки) и Леандро Меркадо (MIE Хонда).

В крайното класиране за тазгодишната кампания в световния Супербайк, Баутиста финишира първи с актив от 601 точки. Втори и трети са Разгатлиоглу с 529 и Рей с 502. Четвърти и пети останаха Риналди (293) и Локатели (274). При конструкторите Дукати е на първа позиция с актив от 632 точки, след което са Ямаха с 577 и Кавазаки с 530. Последните две позиции са заети от БМВ (259) и Хонда (258).