Начало Top Moto News WSBK: Баутиста с убедителен успех в първия старт на пистата Каталуния

WSBK: Баутиста с убедителен успех в първия старт на пистата Каталуния

178
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста спечели първия старт на пистата Каталуния. Пилотът на Дукати водеше във всяка една обиколка от днешната надпревара и записа девети успех от началото на сезон 2023 в WSBK. Втори и трети завършиха Топрак Разгатлиоглу (Ямаха) и Джонатан Рей (Кавазаки).

Каталуния е домакин на кръг №4 от сезон 2023 в световния Супербайк шампионат. Събитието на трасето край Барселона бе изместено с няколко месеца по-рано от традиционната си дата през септември. Малко преди началото на уикенда стана ясно, че WSBK ще си партнира с Пирели до края на 2026 г.

Прекрасно време посрещна пилотите преди старта на днешния старт в Каталуния. Температурата на въздуха бе 28 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 47. Времето бе сухо и слънчево с нормална влажност и почти нулева вероятност за дъжд.

Баутиста направи най-добрия старт и поведе след преминаването на първите няколко завоя. По-рано тази седмица стана ясно, че опитният испанец остава в Дукати до края на 2024 г. Така той сложи край на спекулациите, че ще се оттегли след финала на настоящата кампания. Зад Баутиста се движеха Риналди, Агертер, Рей, Разгатлиоглу и Локатели.

Състезанието на пистата Каталуния бе прекратено в третата обиколка заради инцидент с Ерик Гранадо. Пилотът на MIE Хонда претърпя тежко падане на завой №11 и бе изнесен на носилка. За щастие той бе в съзнание след инцидента. Малко преди това Оливър Кьониг (Orelac Кавазаки) също катастрофира.

Състезание №1 в Каталуния бе рестартирано след малко повече от 15 мин. Рейс контролът обяви, че дължината на надпреварата ще бъде 17 обиколки.

Баутиста поведе след рестарта на състезанието, следван от Риналди, Разгатлиоглу, Локатели, Рей, Агертер, Лекуона и Лоус. В по-задната част на колоната Скот Рединг (БМВ) и Лоренцо Балдасари (GMT94 Ямаха) паднаха на десети завой.

Баутиста започна да се откъсва, докато съотборникът му Михаел Рубен Риналди водеше битка с Аксел Басани. Двамата имаха контакт на завоя Рено. След това Риналди се докосна с Басани малко след десети завой и катастрофира. Случката между двамата бе разследвана от стюардите на ФИМ, които присъдиха Басани да премина през дългата обиколка.

Баутиста продължи да се отдалечава в следващите обиколки, докато Рей и Разгатлиоглу се бореха за второто място. Двамата спечелиха една позиция заради наказанието на Басани, който на свой ред се бореше с Локатели и Агертер. В дъното на колоната Исаак Винялес (Педерчини Кавазаки) също отпадна.

7 тура преди края на старт №1 в Каталуния Алекс Лоус (Кавазаки) също отпадна след инцидент на седми завой. Отпред Баутиста водеше с комфортен аванс пред Рей, Разгатлиоглу, Басани и Локатели

До края на днешния старт в Барселона Баутиста върна леко газта и записа още един успех за тазгодишната кампания в WSBK. До него на подиума се качиха Разгатлиоглу и Рей. Състезателят на Ямаха зае второто място след атака в края на дългата старт-финална права.

Четвърти и пети завършиха Андреа Локатели (Ямаха) и Доминик Агертер (GRT Ямаха). Шести остана Икер Лекуона (Хонда), следван от Аксел Басани (Motocorsa Ducati), Шави Виерж (Хонда), Гарет Герлоф (Bonovo БМВ) и Данило Петручи (Барни Дукати). Топ 15 допълниха Реми Гарднър (GRT Ямаха), Филип Йотл (GoEleven Дукати), Брадли Рей (Ямаха Motoxracing WorldSBK Team), Лорис Баз (Bonovo БМВ) и Хафиз Сиахрин (MIE Хонда).