Начало Top Moto News WSBK: Баутиста спечели и втория старт в Донингтън, Петручи трети

WSBK: Баутиста спечели и втория старт в Донингтън, Петручи трети

157
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста спечели и втория старт на пистата Донингтън парк. Пилотът на Дукати записа втори старт на британското трасе и общо 16-ти от началото на сезона. Втори завърши победителят от суперпол надпреварата Топрак Разгатлиоглу с Ямаха. Последното място на подиума бе заето от Данило Петручи (Барни Дукати).

Донингтън парк прием шестия кръг от сезон 2023 в световния Супербайк шампионат (WSBK). Пистата е с дължина 4.020 км и е разположена в централната част на Великобритания. Трасето е от традиционните за WSBK и приема стартове още от създаването на шампионата през 1988 г.

Условията преди началото на първия старт в Донингтън бяха типични за Великобритания. Температурата на въздуха бе 18 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 25. Времето бе сухо, но със сгъстена облачност.

Баутиста направи най-добрия старт и поведе след преминаването на първи завой. Испанецът бе следван от Разгатлиголу, Рей, Локатели, Петручи, Рединг, Басани, Агертер и Гарднър. Баутиста обаче отвори прекалено много следващия завой, което позволи на Разгатлиоглу да поведе.

В края на първата обиколка имаше масова катастрофа, която доведе до червен флаг. В нея участваха Том Сайкс (БМВ), Лорис Баз (Bonovo БМВ) и Михаел Рубен Риналди (Дукати). За щастие и тримата състезатели бяха в съзнание след тежкия инцидент и бяха откарани за преглед в медицински център на пистата Донингтън парк.

Състезанието в Донингтън бе рестартирано след около 20 мин. Дистанцията бе намалена на 22 обиколки, а стартовия ред не бе променян.

Баутиста поведе след втория старт от място в днешния основен старт в Донингтън. Испанецът бе следван от Разгатлиоглу, Рей, Локатели, Петручи, Агертер, Басани, Гарднър и Рединг.

Баутиста запази първото място почти до края на втората обиколка в Донингтън. Испанецът бе атакуван от Разгатлиоглу на първия обратен завой в третия сектор и трябваше да изправи своя мотор, за да избегне удар. От това се възползва Рей, който зае второто място. Зад водещото трио се движеха Локатели, Герлоф, Лоус, Петручи и Рединг.

Разгатлиоглу, Рей и Баутиста водеха оспорвана борба помежду си в следващите няколко обиколки от второто основно състезание на пистата Донингтън парк. Тримата бяха следвани от Локатели, Герлоф, Лоус, Петручи, Рединг, Агертер и Басани.

13 тура преди финала, Баутиста изпревари успешно Рей и зае второто място. Пилотът на Дукати отново показа отлично износване на гумите на Пирели и записа няколко най-бързи обиколки. Това му позволи да намали разликата спрямо Разгатлиоглу.

9 тура преди края на втория старт в Донингтън, Баутиста изпревари Разгатлиоглу. Турският състезател си върна водачеството няколко завоя по-късно. Баутиста обаче продължаваше да диша във врата на своя съперник и отново поведе и започна да се откъсва. Същевременно зад тях двамата имаше двубой за последното място на подиума, който се водеше между Рей, Петручи, Локатели, Лоус и Рединг. По-назад Шави Виерж (Хонда) отпадна заради технически проблем

Баутиста в крайна сметка записа още един успех и втори такъв на пистата Донингтън парк, следван от Разгатлиоглу. Трети остана Петручи. Италианецът записа първо качване на подиума откакто се присъедини към WSBK.

Четвърти остана Скот Рединг (БМВ), следван от Джонатан Рей и Алекс Лоус с Кавазаки, Андреа Локатели (Ямаха), Гарет Герлоф (Bonovo БМВ) и Филип Йотл (GoEleven Дукати). Топ 15 допълниха Доминик Агертер и Реми Гарднър от тима на GRT Ямаха, Брадли Рей (Ямаха Motoxracing WorldSBK Team), Икер Лекуона (Хонда) и Хафиз Сиахрин (MIE Хонда).