Начало Top Moto News WSBK: Баутиста спечели първата надпревара на пистата Имола

WSBK: Баутиста спечели първата надпревара на пистата Имола

151
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста спечели първата надпревара на пистата Имола. Пилотът на Дукати записа 17-та победа за сезона и първа на трасето в Емилия Романя. Втори и трети завършиха световните шампиони Топрак Разгатлиоглу с Ямаха и Джонатан Рей с Кавазаки.

Имола приема кръг №7 от сезон 2023 в световния Супербайк шампионат (WSBK). Италианското трасе е с дължина 4.936 км и се завръща в календара на шампионата след четиригодишно отсъствие. За разлика от F1 и останалите автомобилни състезания, мотоциклетистите използват шикан преди да се отправят на старт-финалната права, който носи името „Варианте Баса“.

Горещо и сухо време посрещна пилотите и отборите от WSBK преди старта на днешното състезание в Имола. Температурата на въздуха бе 35 градуса по Целзий, а тази на асфалт- 58. Нагорещената настилка предвещаваше трудности за пилотите и гумите на Пирели. Специален гост на падока в WSBK бе Сам Лоус. Британецът се прехвърля в шампионата догодина заедно с тима на Marc VDS. Този уикенд той подкрепяше своя брат близнак Алекс Лоус.

Локатели направи най-добър старт и поведе след изгасването на червените светофари в Имола. Втори бе Разгатлиоглу, следван от Басани, Баутиста, Рей, Лоус, Агертер, Риналди Петручи и Гарднър. Локатели загуби водачеството от Басани в края на първата обиколка. Пилотът на Ямаха обаче си върна първото място след края на втората обиколка. Същевременно от състезанието отпадна Лоренцо Балдасари (GMT94 Ямаха).

Разгатлиоглу поведе 16 тура преди края на старт №1 в Имола. Турчинът изпревари Локатели след като спря по-късно за шикана „Варианте Баса“. Трети се движеше Баутиста, следван от Рей, Басани, Рединг, Риналди, Петручи, Баз и Лоус.

Разгатлиоглу, Рей и Баутиста се откъснаха напред в следващите няколко тура. Тримата световни шампиони отново се намираха в собствена лига спрямо всички останали. Рей записа най-бързата обиколка и опита да изпревари Баутиста. Британецът продължава да търси първи успех за тази година. Същевременно Филип Йотл (GoEleven Дукати) също отпадна от състезанието в Имола

Рей успя да мине за кратко пред Баутиста. Испанският ветеран обаче бързо си върна позицията преди преминаването през завоите „Риваца“. Отпред Разгатлиоглу правеше опити да се откъсва напред. Състезателят на Ямаха обаче започна да изпитва затруднения заради по-сериозното износване на задната си гума. По-назад имаше още отпадания от надпреварата на Имола.

8 тура преди финала Баутиста поведе след като задмина Разгатлиоглу на спирането за Риваца. Испанецът веднага започна да се откъсва напред. Зад тях Рей се движеше на самотно трето място. Междувременно надпреварата бе наблюдавана от Андреа Яноне. Бившата звезда от MotoGP най-вероятно ще се присъедини към WSBK през 2024 г. Тогава изтича наказанието на италианеца, наложено от ФИМ.

До края на първия старт в Имола не настъпиха промени в подреждането. Така Баутиста записа първа победа на пистата „Имола“ и общо 49-та в кариерата си. Втори и трети останаха Разгатлиоглу и Рей. Турчинът записа подиум №100 в WSBK.

Четвърти завърши Андреа Локатели (Ямаха), следван от Михаел Рубен Риналди (Дукати), Данило Петручи (Барни Дукати), Аксел Басани (Motocorsa Дукати), Лорис Баз (Bonovo БМВ), Алекс Лоус (Кавазаки) и Скот Рединг с БМВ. Топ 15 допълниха Реми Гарднър (GRT Ямаха), Шави Виерж (Хонда), Гарет Герлоф (Bonovo БМВ), Леон Хаслам (БМВ) и Брадли Рей (Ямаха Motoxracing WorldSBK Team).