Начало Top Moto News WSBK: Баутиста записа хеттрик на Херес

32
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста записа хеттрик на Херес. Пилотът на Дукати спечели и втория основен старт на испанското трасе. Баутиста финишира втори, но мина едно място напред, тъй като Топрак Разгатлиоглу (Ямаха) получи наказание. Последното място на подиума зае Доминик Агертер (GRT Ямаха).

Херес прие  финалния 12-ти кръг за сезон 2023 в WSBK. Испанското трасе се завърна в календара на шампионата, след като не бе включено в миналогодишния график. Херес замени отменения старт в Аржентина

В събота Баутиста триумфира в първия старт за уикенда. 39-годишният състезател на Дукати си гарантира втора поредна световна титла. По-рано днес той спечели и кратката суперпол надпревара, която определя стартовата решетка за последния старт за сезона.

Чудесни атмосферни условия посрещаха пилотите и отборите преди началото на финалния старт за настоящата кампания в световния Супербайк шампионат. Температурата на въздуха бе 22 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 24. Днес бе последния старт за Разгатлиоглу с Ямаха, Рей с Кавазаки и още други пилоти, които напускат своите настоящи отбори.

Баутиста поведе след старта на втората надпревара на пистата Херес. Зад пилота на Дукати се движеха Рей, Разгатлиоглу, Агертер, Локатели, Гарднър, Йотл, Рединг, Риналди и Басани.

Рей изпревари Баутиста в края на първата обиколка и поведе. Двукратният световен шампион загуби позиция и от Разгатлиоглу и бе сериозно притискан от Агертер.

Рей опита да се откъсне в следващите няколко тура от старт №2 в Херес. Британецът допусна грешка на втори завой и катастрофира. Рей все пак успя да се качи обратно на своя мотор и да продължи напред, макар и вече да нямаше шансове да победа. Същевременно Разгатлиоглу поведе пред Баутиста и Агертер

Разгатлиоглу и Баутиста водеха оспорвана борба в следващите обиколки. Двамата световни шампион няколко пъти разменяха местата си. Зад тях се намираха Агертер, Риналди, Гарднър, Петручи, Локатели, Рединг, Йотл и Басани.

Борбата между Разгатлиоглу и Баутиста продължи до последния завой. Пилотът на Ямаха пресече пръв старт-финалната линия и първоначално се смяташе за победител. Броени минути след финала той бе преместен с едно място назад заради нарушаване на границите на пистата Херес в последната обиколка. По този начин Баутиста грабна победата, а трети бе Агертер. В същото време Дукати стана шампион при отборите.

Четвърти в последния старт на Херес финишира Реми Гарднър. Пилотът на GRT Ямаха бе следван от Данило Петручи (Барни Дукати), Михаел Рубен Риналди (Дукати), Филип Йотл (GoEleven Дукати), Скот Рединг (БМВ), Гарет Герлоф (Bonovo БМВ) и Андреа Локатели (Ямаха). Топ 15 допълниха Аксел Басани (Motocorsa Racing Дукати), Михаел ван дер Марк (БМВ), Шави Виерж (Хонда), Тито Рабат (Пучети Кавазаки) и Лоренцо Балдасари (GMT94 Ямаха).

Баутиста завърши на първо място в крайното класиране за сезон 2023 в WSBK. Пилотът на Дукати записа актив от 628 точки. Втори финишира Разгатлиоглу с 552, следван от Рей с 370. В топ 5 влязоха още Локатели (327) и Риналди (251).