Начало Top Moto News WSBK: Баутиста записа хеттрик на пистата Асен

WSBK: Баутиста записа хеттрик на пистата Асен

219
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста записа хеттрик на пистата Асен. Пилотът на Дукати спечели и второто основно състезание на легендарното нидерландско трасе. Благодарение на поредния си успех Баутиста донесе победа №400 за италианския производител в WSBK. Останалите места на подиума бяха заети от състезателите на Ямаха Топрак Разгатлиоглу и Андреа Локатели.

Асен прие кръг №3 от сезон 2023 в WSBK. Нидерландското трасе е с дължина 4.542 км и е разположено близо до едноименния град.

Условията преди последния старт за уикенда в Нидерландия бяха подобни на тези от вчерашната надпревара. Температурата на въздуха бе 18 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 27

Баутиста направи най-добро потегляне и поведе след преминаването на първите няколко завоя. Пилотът на Дукати отново стартира от полпозишън след като триумфа в суперпол надпреварата. Втори бе Разгатлиоглу, следван от Рей, Локатели, Басани, Агертер и Рединг.

Във втората обиколка се случиха няколко инцидента. Първо Михаел ван дер Марк отпадна след ужасяващ хайсайд на последния шикан на пистата Асен. Пилотът на БМВ бе натоварен на носилка и откаран в медицинския център. За щастие Ван дер Марк бе в съзнание и дори помаха на неговите сънародници по трибуните.

Няколко мига по-късно Брадли Рей (Ямаха Motoxracing WorldSBK Team) също претърпя падане. Британецът участва в първия си уикенд в WSBK след като миналата година стана шампион в британския Супербайк (WSBK). Шави Виерж също се оттегли от надпревара №2 в Асен след като катастрофира на първи завой.

Баутиста водеше след първите няколко тура, следван от Рей и Разгатлиоглу. Зад триото бяха Басани и Локатели. Рей дори изпревари за момент Баутиста, но испанецът контраатакува няколко завоя по-късно и си върна първото място.

16 тура преди края на състезание №2 в Асен Рей претърпя падане на девети завой. Състезателят на Кавазаки изпусна предницата на своя мотоциклет и завърши в чакъла. Рей бе видимо ядосан след инцидента. Същевременно Разгатлиоглу опитваше да остане близо до Баутиста

В следващите няколко тура Баутиста започна леко да се откъсва от Разгатлиоглу. Зад тях имаше оспорвана борба за последното място на подиума между Локатели и Басани, докато Лорис Баз (Bоnovo БМВ) също приключи участието си в надпреварата в Асен.

Малко след преполовяването на дистанцията Икер Лекуона също отпадна заради катастрофа. Пилотът на Хонда опита да се върне в състезанието, но в крайна сметка се отправи към бокса на своя отбор.

В заключителната фаза от второто състезание в Асен не настъпиха размествания в челото. Така Баутиста записа требъл на пистата Асен и донесе победа №400 за Дукати в историята на WSBK. Благодарение на това марката от Болоня отново доказа, че е най-успешният производител в световния Супербайк.

Втори и трети финишираха Разгатлиоглу и Локатели. Четвърти остана Доминик Агертер (GRT Ямаха), следван от Аксел Басани (Motocorsa Racing Дукати), Реми Гарднър (GRT Ямаха), Скот Рединг (БМВ), Данило Петручи (Барни Дукати), Алекс Лоус (Кавазаки) и Михаел Рубен Риналди (Дукати). Топ 15 допълниха Филип Йотл (GoEleven Дукати), Гарет Герлоф (Bonovo БМВ), Лоренцо Балсадари (GMT94 Ямаха), Хафиз Сиахрин (MIE Хонда) и Том Сайкс (Пучети Кавазаки).