Начало Moto News WSBK: Доминация на Баутиста в първия старт в Каталуния

WSBK: Доминация на Баутиста в първия старт в Каталуния

238
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста триумфира в първия старт на пистата Каталуния. Пилотът на Дукати водеше във всяка една от 20-те обиколки на трасето край Барселона. Втори на повече от 8 секунди финишира Джонатан Рей с Кавазаки. Последното място на подиума бе заето от Гарет Герлоф (GRT Ямаха).

Най-доброто потегляне направи Баутиста. Испанецът поведе след преминаването на първи завой, следван от Разгатлиголу, Лоус, Риналди, Лекуона Локатели, Герлоф и Басани. Рей направи по-слабо потегляне и загуби няколко позиции.

Постепенно Баутиста и Разгатлиоглу се откъснаха напред, докато по-назад отпаднаха Лука Бернади (Барни Дукати) и Филип Йотл (GoEleven Дукати). Рей водеше битка с Басани, докато Лекуона изпревари Лоус и зае третото място. Испанецът изненадващото спечели днешната квалификация на пистата Каталуния. Скот Рединг (БМВ) катастрофира на първи завой и отпадна.

Най-интересната битка зад лидерите бе между Басани и Рей. Италианецът излезе извън очертанията на пистата, но се върна пред своя съперник. Отпред Баутиста започваше да се откъсва от Разгатлиоглу, Лоус и Лекуона.

11 обиколки преди края на първия старт в Каталуния Михаел ван дер Марк също се оттегли. Пилотът на БМВ имаше контакт с Бернарди в началната фаза на надпреварата и получи поражения по своя мотор.

След преполовяването на днешния старт на пистата Каталуния Баутиста увеличи аванса си пред Разгатлиоглу. Зад тях се движеха Лекуона, Лоус, Рей, Басани, Герлоф, Локатели и Риналди.

6 тура преди края на състезанието в Каталуния Рей изпревари Лекуона и започна да преследва Разгатлиголу. Световният шампион започна да губи скорост, което позволи на Баутиста да натрупа комфортна преднина. Герлоф също се движеше много добре и се доближаваше до Лоус. От своя страна Риналди направи зрелищна маневра срещу Басани в последния завой на трасето край Барселона.

В заключителната фаза на първото състезание на пистата Каталуния Рей изпревари Разгатлиоглу. Световният шампион започва да изостава все повече и повече. Междувременно Баутиста записа девета победа от началото на сезон 2022 в WSBK. Това бе първи успех на испанеца на трасето край Барселона. До него на почетната стълбичка се качиха Рей и Герлоф. Американският състезател записа първи подиум от средата на сезон 2021.

Четвърти и пети финишираха Михаел Рубен Риналди (Дукати) и Топрак Разгатлиоглу (Ямаха). Шести завърши Икер Лекуона (Хонда), следван от Алекс Лоус (Кавазаки), Аксел Басани (Motorcorsa Racing Дукати0, Андреа Локатели (Ямаха) и Юджийн Лавърти (Bonovo БМВ). Топ 15 допълниха Лорис Баз (Bonovo БМВ), Шави Виерж (Хонда), Роберто Тамбурини (, Ямаха Motoxracing WorldSBK Team), Лукас Махиас (Пучети Кавазаки) и Кристоф Понсон (Gil Motor Sport Ямаха).