Начало MotoGP Дукати официално потвърди раздялата с Баная

Дукати официално потвърди раздялата с Баная

52
0
Франческо Баная
Франческо Баная, снимка: Дукати

Дукати официално потвърди раздялата с Франческо Баная. Двукратният световен шампион се разделя с марката от Болоня след края на сезона и се очаква да продължи кариерата си в Априлия.

Баная напуска Дукати след края на сезон 2026 в MotoGP. Италианецът записа най-големите си успехи с марката от Болоня, включително две световни титли през 2022 и 2023 г.

Раздялата между Баная и Дукати не е голяма изненада. Още преди началото на кампанията се появи информация, че 29-годишният пилот няма да кара за марката след приключване на настоящия договор

Баная записа трудна миналогодишна кампания. В нея той записа само две победи и финишира пети в крайното класиране. Същевременно съотборникът му Марк Маркес стана световен шампион пет кръга преди финала.

Италианецът е дългогодишна част от семейството на Дукати. От 2021 г. той кара за заводския отбор, докато преди това беше в Прамак. До момента Баная има 31 победи в кралския клас, което го прави най-успешният пилот в историята на Дукати. Последната беше записана в Гран при на Япония 2025.

С оглед на тази силна и укрепена връзка, Дукати и Пеко ще дадат всичко от себе си, за да постигнат възможно най-добрите резултати до края на сезон 2026 и да приключат този цикъл с успех

„Пеко е написал някои от най-запомнящите се глави в историята на Дукати. През 2022 г. върна световната титла в MotoGP обратно в Борго Панигале след първата, спечелена през 2007 г. Този триумф бележи началото на най-успешната ера за марката в най-високия клас, с четири спечелени титли при пилотите, две от които – от самия Пеко“, сподели Клаудио Доменикали.

„Титлата от 2022 г. има специално значение за мен, тъй като тя беше кулминацията на процес на преструктуриране в рамките на Дукати, който ни позволи да се върнем на челно място след особено труден период. Освен това той е страхотен професионалист и чудесен човек извън състезанията.“

„Последните сезони бяха по-предизвикателни както от спортна, така и от техническа гледна точка. Аз съм сигурен, че Пеко ще даде всичко от себе си до последния си ден в червено и ще се радва да се срещне с всички фенове на предстоящата World Ducati Week, която ще се състои от 3 до 5 юли в Мизано. Той със сигурност ще ни зарадва с Panigale V4 по време на Lenovo Race of Champions! От името на всички в Дукати – сърдечна благодарност, Пеко“, добави главният изпълнителен директор на Дукати.

Очаква се Баная да продължи кариерата си в Априлия. Там той ще си партнира с Марко Безеки. Вчера пък Маркес удължи договора си с Дукати до края на 2028 г.

„Пеко е един от онези пилоти, с които искрата прескочи веднага. Ние го открихме и още от най-ранна възраст искахме да изградим проект около него. Той е бърз и, преди всичко, умен. Целта беше да разгърнем пълния потенциал на Десмоседичи GP. Успяхме. Благодарение на работата на целия отбор и на технологиите, но преди всичко благодарение на таланта на Пеко, който 15 години по-късно върна червеното на Дукати на върха в класирането“, каза Джиджи Дал’Иня.

„През всички тези сезони, прекарани заедно, изградихме зряла и солидна връзка, основана на благодарност, доверие и уважение. Това е същата връзка, която ни позволи да преодолеем трудни моменти, винаги обединени. Пеко завинаги ще остане шампион в историята на Борго Панигале, както и в моята лична история. С Дукати той сбъдна детските си мечти, а ние постигнахме нашите заедно с него. В отношенията не винаги е лесно да се разпознае и разбере кога един цикъл е приключил и е необходима промяна. Дълбоката връзка на взаимна привързаност, която ни обединява, няма да се промени. Тя ще бъде ключът за преминаването на всички състезания до края на сезона и за приключването на това пътуване с успех“, добави генералният мениджър на Дукати.

Малко след новината за раздялата Баная публикува свое изявление в социалните медии. В него той благодари на Дукати за всичко и призна, че престоят при марката винаги ще остане част от живота му

„Ти беше моята мечта и се превърна в най-красивата реалност, която някога съм имал. Когато пристигнах в MotoGP с Дукати, мислех, че вече съм постигнал нещо неописуемо, но ти ме накара да повярвам в това още повече.“

„Осем години, 31 победи, 63 подиума, 28 полпозишъна, две втори места в световното първенство и две световни титли. Това е историята, която написахме. Тя е само наша. Израснахме заедно. Преживяхме всякакви ситуации заедно, без никога да се отказваме, и винаги се стимулирахме взаимно да даваме всичко от себе си. А ти – която си една от най-хубавите части от мен – ми подари най-вълнуващите моменти в кариерата ми. Направи ме по-добър пилот, щастлив човек, и се забавлявахме толкова много. Миналия сезон ни беше трудно да се разбираме. Сблъсквахме се повече, отколкото бихме искали и нещо започна да се променя. Чувствам нужда да започна отначало с ново предизвикателство, но никога няма да забравя какво бяхме. Ти си част от мен и винаги ще бъдеш.“