Начало Рали Екипажът Григоров/Янакиев спечели четвърти кръг на Hyundai Racing Trophy в Шумен

48
0

Екипажът Григор Григоров и Янаки Янакиев спечели четвъртия кръг на едномарковия шампионат Hyundai Racing Trophy –  рали „Стари Столици“. Те финишираха с общо време 1.02:25,4. Това е трета победа за екипажа, след ралитата „Твърдица – Елена“ и  „Сливен“.

Второ място зае екипажа Симеон Симеонов/Георги Гвоздейков с време 1.04:28,1, а на трето място завършиха Дочо Цвятков/Александър Спиров – 1.04:33.1.

В последния 9 етап Шуменска крепост трябваше да се реши цялото състезание, защото разликата между първите два екипажа Христо Геров/Марин Костадинов и Григор Григоров/Янаки Янакиев бе само четири десети. Геров натисна прекалено много, подхлъзна се и спря. Не успя да потегли навреме, закъсня за контролата и отпадна от състезанието. Така победата отиде при Гришата и Янаки, които се движеха на втора позиция. Те получиха чек на стойност 2000 лв., а вторият екипаж Симеон Симеонов/Георги Гвоздейков взе награда от 1000 лв. Третият екипаж Дочо Цвятков/Александър Спиров получи чек на стойност 500 лв. Чековете от наградния фонд на шампионата, осигурен от партньорите „Тотал България“, връчи Василена Стефанова.

Екипажите на Hyundai Racing Trophy бяха отличени и с други награди от рали „Стари сторици“. Григоров и Янакиев получиха купа за 3-то място в клас RC5, а пилотите Григор и Симеон Симеонов спечелиха първо и второ място на „Купа Джуниър“ на българския рали шампионат.

В първия ден имаше 4 специални етапа. Още на първия и най-атрактивен етап – Детелината Геров успя да натрупа преднина пред останалите пилоти и завърши с време 4:09.5. Втори бе Григоров, следван от Цвятков Симеонов. Геров спечели и втория етап В. Великов с време 06:46.7. Само на две десети от него се подреди Григор – 6:46.9. Трети бе Цвятков – 06:53.8, а 4-и финишира Симеонов – 7:11.7. В третия етап – Пивовара 1първите две места останаха същите – Геров с 8:46.9, следван от Григоров – 8:51.7. В този етапостаналите два екипажа си размениха местата- Симеон завърши трети с 8:56.5, следван от Дочо – 9:02.6. В 4-ия етап Пивовара 2класирането беше същото: Геров – 8:40.3, Григоров – 8:40.9, Симеонов – 8:52.8 и Цвятков 8:59.2

Във втория ден на рали „Стари столици“ екипажите минаха през нови 5 специални етапа. В петия етап – Ардашес 1 екипажът Геров/Костадинов завърши първи с 4:55.8, следван на три секунди от Григоров/Янакиев с 4:58.0. Цвятков и Спиров бяха трети с време 5:03.3, следвани от Симеонов и Гвоздейков – 5:06.4. Обрати настъпиха в СЕ6 – Новосел 1. Григоров записа три секунди преднина пред Геров (8:47.3) и завърши първи с 8:44.2. Симеонов бе 3-и с 9:00.9, следван от Цвятков – 9:11.0. В следващия етап – Ардашес 2 първи завърши Григоров отново спечели (4:53.6), втори бе Геров (4:56.6), трети Симеонов (5:03.2) и четвърти Цвятков (5:05.0). В 8-ия етап – Новосел 2 Григор Григоров стопи преднината в генералното класиране на Христо Геров и поведе с четири десети. Той завърши първи с 8:39.6, а втори бе Геров – 8:46.3. В борбата за третото място Симеонов (8:57.1) също започна да топи преднината на Цвятков (9:05.1), но недостатъчно. Така решителен се оказа 9-ата последна отсечка Шуменска крепост.  Григоров и Янакиев завършиха първи с време 6:36.4, следвани от Симеонов/Гвоздейков – 6:42.0. Трети бе Цвятков – 6:57.7. Екипажът Геров/Костадинов закъсня за контролата и отпадна от състезанието.

Треньорът на Hyundai Racing Trophy Петър Гьошев коментира представянето на екипажите: „Изключително интересна надпревара. В такъв тип състезание пилотите израстват много като спортни умения. Вече четири автомобила се състезават в шампионата, което показва, че има битка за първото и второто, както и за третото място. Днес във втория ден условията са много тежки – дъжд, листа, кал, мъгла. Всички екипажи карат много чисто, много предпазливо, но същевременно бързо на фона на резултатите на другите автомобили. Мисля, че се движим много добре и състезанието върви перфектно за Hyundai Racing Trophy.  Определено очаквах новият пилот Христо Геров да постигне тези резултати, тъй като е доста по-опитен от другите и кара с по-голямо самочувствие. В първия ден той поведе колоната, следван от Григор Григоров. Дочо Цвятков е с нов навигатор – Алекс Спиров и е напълно нормално да има период на адаптация, който претърпява. Може би той се чувства леко некомфортно в колата, защото вероятно все още нямат синхрон. Направили са само две минавания за опознаване на трасето, което Дочо не познава, не го е карал никога.

Виждам един много млад пилот – Симеон Симеонов, който се представя много добре. Очарован съм от него. Това е човекът, който има най-добра психика в отбора от всичките пилоти. Картинг школата си показва своя резултат и пред това момче има страхотно бъдеще. Григоров/Янакиев са рутиниран екипаж. Карали са заедно вече няколко състезания. Григор води във временното класиране и е съвсем логично да задържи преднината си. Не направи излишни рискове и спечели това състезание, защото му носи ценни точки за шампионата.“