Начало MotoGP News Баная спечели надпреварата на Херес и поведе във временното класиране

Баная спечели надпреварата на Херес и поведе във временното класиране

210
0
Франческо Баная, Дукати
Франческо Баная, снимка Дукати

Франческо Баная спечели състезанието на пистата Херес. Пилотът на Дукати успя да се опази от инциденти и записа втори успех в основна надпревара от началото на сезон 2023 в MotoGP. Втори и трети завършиха състезателите на КТМ Брад Байндър и Джак Милър.

Чудесно време посрещна пилотите и отборите преди началото на Гран при на Испания на пистата Херес. Температурата на въздуха бе 28 градуса, а тази на асфалта- 33. Атмосферата по трибуните отново бе невероятна.

Милър направи най-добър старт и поведе след преминаването на първи завой. Австралиецът бе следван от Байндър, Мартин, Еспаргаро и Баная.

Състезанието на Херес бе спряно още в първата обиколка заради инцидент, в който участваха Фабио Куартараро (Ямаха), Мигел Оливейра (RNF Априлия) и Марко Безеки (VR46 Дукати). Португалецът бе откаран в медицинския център, докато останалите двама използваха резервните си мотори и се включиха в рестарта

Инцидентът на втори завой бе разследван от стюардите на ФИМ, които наказаха Куартараро да премине през дългата обиколка.

Байндър поведе след рестарта на надпреварата на пистата Херес. Втори отново бе Милър, следван от Баная, Мартин, Еспаргаро, Марини, Педроса, Зарко, Маркес и Винялес.

Милър поведе след като задмина Байндър на завоя, който носи името на Хорхе Лоренсо. Зад водещите двама Мартин водеше оспорвана битка с Баная. Междувременно от състезанието отпаднаха Жоан Мир (Хонда) и Алекс Ринс (LCR Хонда).

Байндър и Милър водеха оспорвана борба в следващите обиколки. Победителят от вчерашния спринт успя да си върне водачеството, докато Милър бе застигнат от Баная. Двамата имаха контакт, след който италианецът се извини на бившия си съотборник в Дукати и му върна позицията.

Байндър опита да се откъсне в следващите обиколки, докато Баная се възползва от грешка на Милър и отново зае второ място. Междувременно Куартараро водеше битка в дъното на топ 15 след като мина два пъти през дългата обиколка.

4 тура преди финала на състезанието на Херес Баная изпревари Байндър и поведе. По-назад отпаднаха Марко Безеки (VR46 Дукати) и Йохан Зарко (Прамак Дукати). Милър на свой ред се защитаваше от атаките на Хорхе Мартин.

Баная успя да удържи лидерството въпреки натиска и записа втори успех в Гран при от началото на сезон 2023 в MotoGP. Това бе и втора поредна победа за световния шампион на пистата Херес. До него на подиума се качиха Байндър и Милър

Четвърти остана Хорхе Мартин (Прамак Дукати), следван от Алейш Еспаргаро (Априлия), Лука Марини (VR46 Дукати), Дани Педроса (КТМ), Алекс Маркес (Грезини Дукати), Такааки Накагами (LCR Хонда) и Фабио Куартараро с Ямаха. Топ 15 допълниха Франко Морбидели (Ямаха), Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати), Аугусто Фернандес (Tech3 GasGAs), Щефан Брадл (Хонда) и Раул Фернандес (RNF Априлия).

Благодарение на днешния си успех на Херес, Баная поведе във временното класиране. Италианецът има актив от 87 точки. Втори е Безеки с 62. Топ 5 допълват Байндър (62), Милър (49) и Винялес (48).