Начало MotoGP News Бастианини спечели в Малайзия, Маркес и Баная допълниха подиума

Бастианини спечели в Малайзия, Маркес и Баная допълниха подиума

405
0
Енеа Бастианини, Дукати
Енеа Бастианини, снимка Дукати

Енеа Бастианини спечели състезанието за Голямата награда на Малайзия в MotoGP. Пилотът на Дукати записа първи успех в настоящата кампания в кралския клас. Втори финишира победителят от спринта Алекс Маркес (Грезини Дукати). Последното място на подиума в Малайзия бе заето от съотборника на Бастианини Франческо Баная.

Гран при на Малайзия бе кръг №18 от сезон 2023 в световния шампионат на MotoGP. Състезанието се проведе на пистата „Сепанг“ с дължина 5.543 км и разположена недалеч от столицата Куала Лумпур

Вчера се състоя спринтовата надпревара на Сепанг. Победител в нея стана Алекс Маркес, следван от Хорхе Мартин и Франческо Баная.

Атмосферните условия преди началото на Гран при на Малайзия отново бяха сухи и горещи. Температурата на въздуха бе 33 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 51. Над трасето отново имаше известна облачност, но вероятността за валежи по време на надпреварата бе минимална.

Мартин потегли добре, но отвори прекалено много първия завой и загуби няколко позиции. Така Бастианини поведе пред Баная, Маркес, Безеки, Куартараро, Байндър, Мартин, Марини и Милър.

Бастианини запази водачеството след първите няколко тура в Малайзия. Зад италианеца се движеха Маркес, Баная, Мартин, Безеки, Милър, Куартараро, Ди Джанантонио, Байндър и Марини. По-назад бяха пилотите на Хонда и Алваро Баутиста. Жоан Мир катастрофира и отпадна от борбата, както и Мигел Оливейра (RNF Априлия).

Бастианини продължи да води 12 тура преди края на Гран при на Малайзия. Състезателят на Дукати се откъсна от втория Маркес, който на свой ред увеличи преднината си спрямо Баная и Мартин. Двамата претенденти за титлата бяха разделени от около 1 секунда. Зад тях бяха Безеки, Милър и Куартараро. Същевременно Алейш Еспаргаро (Априлия) претърпя инцидент и отпадна. Малко преди това отпадна и Раул Фернандес (RNF Априлия)

Бастианини продължи да води след преполовяването на състезателната дистанция в Малайзия. Зад него отново се движеха Маркес, Баная, Мартин, Безеки и Куаратаро. Брад Байндър (КТМ) също отпадна от борбата, след като падна на завой №12.

В последните турове няма размествания в челото. Единствено Куартараро задмина Безеки и заем позиция в топ 5. Французинът показа добро темпо и отново успя да компенсира слабия си резултат в квалификацията. Бастианини пък уверено водеше и вървеше с големи стъпки към първи успех за сезона.

Бастианини в крайна сметка спечели състезанието в Малайзия. Пилотът на Дукати записа първи успех откакто се присъедини към заводския отбор на Дукати. Това бе и пета победа в кариерата на Бастианини. До него на подиума се качиха Маркес и Баная.

Четвърти и пети в Малайзия финишираха Хорхе Мартин (Прамак Дукати) и Фабио Куартараро (Ямаха). Шестото място бе заето от Марко Безеки (VR46 Дукат), следван от Франко Морбидели (Ямаха), Джак Милър (КТМ), Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати) и Лука Марини (VR46 Дукати). Място в зоната на точките намериха още Маверик Винялес (Априлия), Йохан Зарко (Прамак Дукати), Марк Макрес (Хонда), Аугусто Фернандес и Пол Еспаргаро от тима на Tech3 GasGas. Двукратният световен шампион в WSBK Алваро Баутиста (Дукати) финишира 17-ти.

Баная остава начело във временното класиране 2 кръга преди края на сезон 2023 в MotoGP. Италианецът увеличи малко преднината си спрямо Мартин. В топ 5 влизат още Безеки, Байндър и Зарко.