Начало Рали Дакар: Депре поведе след победа в третия етап

Дакар: Депре поведе след победа в третия етап

38
0
Дакар,КФН,Марк Кома

Третия ден в състезанието при мотоциклетистите отново бе белязан от завързан дуел между състезателите на КТМ Сирил Депре и Марк Кома. След третата точка обаче кома се отклони по трасето на автомобилистите, а не по това на мотористите и тази грешка в навигацията му струваше 13 минути. Депре от своя страна нямаше проблеми и постигна първата си етапна победа в тазгодишната надпревара. По този начин той успя да оглави генералното класиране.

Третия ден започна с преход от 291 км преди състезателния етап с дължина от 270 км. Стартът му се забави заради катастрофа на цивилни коли, която нямаше нищо общо със състезанието. Самият терен бе доста променлив, като имаше преминава през реки, участъци със сериозни дупки и камъни, както и каране по доста фин пясък. Освен това с достигането на Андите трябваше да се продоляват и сериозни наклони, които бяха сериозно предизвикателство за състезателите. Въпрки тези особености темпото в челото бе доста сериозно.

След старта в първите 40 км Депре дръпна с около 20 сек на Марк Кома. Плътно зад испанецът пък бе Рубен Фариа, също с КТМ, Паоло Гонсалвес (Husqvarna) и Франс Верховен (Sherco). Във втората част на етапа пък Кома отново дръпна, като бе с 14 секунди пред Депре, а преследвачите им изостанаха с около 2 минути. Неприятности пък имаше полякът Якуб Пржигонски, чиито мотор получи повреда в двигателя след 70 изминати километра.

В крайна сметка обаче грешката на Кома реши изхода на дуела

„На 170-ия километър трасето за колите и моторите се раздели“, обясни Кома след края на етапа. „Погледнах в пътната книга и смятах, че съм избрал правилната посока. После обаче се усъмних, но вече бях изминал 8 км. Като цяло се събраха 16 км, защото се върнах за да поема в правилната посока. Изоставането ми обаче бе сериозно.“

Така Депре остана без конкуренция, като победата му в етапа го изведе начело и в генералното класиране. Португалецът Паоло Гонсалвес завърши етапа трети със своята Husqvarna, като пред него пък се нареди Франс Верховен с Sherco. Франсиско Лопес със своята Априля отново имаше проблеми и финишира с 18 минути зад Депре. Куин Коди пък падна тежко и след като получи помощ от идващите след него състезатели. В последствие пък бе транспортиран с хеликоптер до болницата. По предварителни сведения той е със счупена ключица и черепно-мозъчна травма.