Начало Рали Сайнц с победа четвъртия етап, повежда в генералното класиране

Сайнц с победа четвъртия етап, повежда в генералното класиране

42
0
SMG,Карлос Сайнц

Карлос Сайнц успя да постигне победа в четвъртия етап от тазгодишното издание на рали Дакар и с това да поведе в генералното класиране. Надпреварата се очертава като изключително интересна, особено в сравнение с предишните няколко издания. Водачите се сменят ежедневно и е трудно да се предвиди, какъв ще е изхода от състезанието.

След като Нани Рома успя да поведе в предишния ден и по този начин да запише трета етапна победа за отбора на X-raid, в сряда Сайнц успя да разчупи стереотипа и да запише победа със своето бъги SMG. Испанецът, който е победител от 2010 г. успя да предизвика пилотите на германския тим и да спечели най-дългия етап от тазгодишното издание. Нани Рома пък остава втори на 2:06 мин.

Второто място в четвъртия етап обаче бе за миналогодишният победител Стефан Петерханзел. Французинът успя да навакса няколко минути от изоставането си. С това той успя да остане близо до върха, макар че е на пето място в генералното класиране зад съотборниците си, Ал-Атия и Орландо Теранова. Разликата между първото и петото място остава едва 19 минути.

Четвъртият етап отведе колоната от Сан Хуан до Чилесито, като автомобилите имаха различен маршрут спрямо този на мотоциклетистите. Общо трябваше да бъдат изминати 868 км, като от тях 657 км бяха по часовник. Това бе най-дългият етап в последните няколко години.

Първата част етапа бе равнинна, но още тогава започнаха проблемите за някои пилоти, които се движеха до момента в челото. Така южноафриканецът Лирой Полтер спря заради повреда на 48-ия километър, а Герлен Шишери пък трябваше да направи непредвидена почивка на 65-ия километър. 28 километра преди края на тази първа отсечка Петерханзел загуби нови пети минути заради поредната си спукана гума. За разлика от Полтер и Шишери той бързо успя да се справи с проблема си, докато другите двама загубиха повече от 20 минути. След края на тази първа отсечка Ал-Атия водеше, следван отблизо от Сайнц, Теранова, Рома и Вилягра. Петерханзел вдигна сериозно темпото и успя да завърши шести на малко повече от 4:30 мин. след водача.

След свързващия етап с дължина от малко повече от 150 км, трябваше да бъдат изминати 284 км изкачване до 3000 м надморска височина. На 427-ия километър бъгито на Шишери бе обхванато в пламъци, като за радост екипажа се отърва без проблеми. Ал-Атия от своя страна продължаваше да налага сериозно темпо, но след четвъртата контролна точка Сайнц успя да поведе.

Рома достигна първи целта, но намиращите се зад него бяха покрили разстоянието по-бързо от испанеца. Сънародникът му Сайнц бе с 14 минути по-бърз и това му помогна да поеме водачеството

В четвъртък керванът ще трябва да пропътува разстоянието между Чилесито и Сан Мигел де Тукуман. Ще трябва да бъдат преминати 527 състезателни километра.