Начало BG спорт Димитър Илиев и Петър Стойчев печелят рали „България“

Димитър Илиев и Петър Стойчев печелят рали „България“

1344
0

Димитър Илиев и Петър Стойчев с Skoda Fabia R5 спечелиха 50-ото юбилейно рали „България“. Втори станаха Мирослав Ангелов и Недялко Сивов с Skoda Fabia R5 на 10,1 сек. Трети финишира румънският екипаж Дан Гъртофан – Тудор Мирца с Skoda Fabia R5 на 2:07,6.

Това е трета победа за Митко Илиев след успехите му през 2007, 2012 и 2019 г. Още по-радостен бе навигаторът на Митко – звездата в плуването Петър Стойчев, който дебютира  в автомобилни спорт и то на върха. Така  големият шампион спечели още една купа, но този път на 4 колела.

„Всичко върви по план“ – каза преди старта днес Стойчев. Планът явно е бил стъпка по стъпка да се притиска Мирослав Ангелов. И така, докато Митко свикне с непозаната за него кола. А в края на ралито бе нанесен решителния удар. Все пак битката между двата екипажа бе епична. Разликата нищкога не надхвърли 15 сек.

30 км или двете отсечки „Синдел“ решиха битката за първото място.

Героите! Мирослав Ангелов бе лидер преди двата етапа. Димитър Илиев бе на 1,8 сек. от конкурента си.

При първото минаване на 15-километровата отсечка, Митко нанесе страхотен удар. Спечели етапа с време 8:40,5. След него бе Гъртофан, а едва трети остана Миро Ангелов – на 12,9 сек. Така Илиев поведе в класирането с 11,1 сек.

Второто минаване бе валидно и за пауърстейдж. Този път победата бе за Ангелов. Той даде 8:29,6 и взе 5 т. заради победата си. Втори бе Гъртофан на 1,3 сек. Трети остана Митко Илиев с време 8:33,8 сек. Така авансът му бе намален на 6,9 сек.

Късия, но атрактивен суперспециален етап в града бе наблюдаван от хиляди хора. Там, пред очите им Илиев и Стойчев сложика точка с победата си – 3:30,3. Само на десета остана Гъртофан. Трети финишира Мирослав Ангелов на 3,2 сек. За първи път той губи състезание от ралито в Сърбия, но тогава не завърши.

Отличното каране на Гъртофан в последните етапи, бе оръжието, с което измести от третото място нашите Йордан Атанасов и Янаки Янакиев с Mitsubishi Lancer Evo 9. Данчо предвиди тази рокада още в събота вечер. Просто колата му на над 10, не може да се мери с R5-ицата на румънеца. Така той финишира на 2:40,5 от Илиев.

На 5-о място остана сина на Дан Гъртофан – Андрей, със Subaru Imprezza. След него е унгарецът Герго Дудас с Peugeot 208 R2.

Станислав Владимиров и Чавдар Събев с Opel Astra са на 7-о място. Те станаха първи и в клас R3.

Станислав водеше сериозна битка с тандема Антон Титов – Динко Георгиев със Citroen DS3 R3 Max, но те останаха на 8-а позиция.

Отлично каране направи младият Денис Станчовски. С навигатора си Младен Карчев за първи път карат с Peugeot 208 R2. И се представиха чудесно – 9-и в общото класиране и втори в R4 след унгареца Дудас. За нашия шампионат обаче Денис е лидер в класа.

Топ 10 оформи шампионът за 2017 г. Тихомир Стратиев със Здравко Попов. Те имаха проблеми със скъсаната полуоска на своя Ford Fiesta Proto. Иначе класирането можеша да изглежда по друг начин.

Отлично се представя единственият дамски екипаж Диана Стоянова и Иванела Иванова с Honda Civic, които са на 11-а позиция. Те са 3-и в клас RC3.