Начало Рали Димитър Илиев за първи път печели рали Твърдица

Димитър Илиев за първи път печели рали Твърдица

201
0

Екипажът на Виваком рали тим Димитър Илиев и Янаки Янакиев  с Шкода Фабия S2000 спечели деветото рали Твърдица-Елена – четвърти кръг от националния шампионат. Това бе първа победа в Твърдица за Митко Илиев. Преди състезанието той се закани да победи и го направи по перфектен начин. Втори се класира екипажът Крум Дончев – Петър Йорданов (Глобул рали тим) с новия си автомобил Форд Фиеста R5, а трети стана варненският дует Тихомир Стратиев – Добрин Борисов (Марина моторспорт) със Ситроен C2 R2 Max.

Това е трета поредна победа на Димитър Илиев за сезона. Той спечели 5 етапа, в два първи бе Крум Дончев, а един бе за Мртин Сурилов и Здравко Здравков (Стари столици) с Мицубиши Лансер Ево 9. Илиев поведе в състезанието днес сутринта и не изпусна лидерската позиция до финала на състезанието, като завърши на огромната за спринтово рали разлика от 1:43,2 мин. пред Крум Дончев. Крум, който е трикратен победител в Твърдица изостана на най-дългия етап от Елена до Твърдица – 29 км. При шеметното спускане към центъра на ралито спирачките му прегряха и той остана без тях. Беше принуден да се придвижва на 2-а предавка до сервизната зона и изостана на 3-о място.  Изпревари го Сурилов, който с отличното си каране се укрепи на втората позиция и имаше сериозна преднина пред Крум. Веднага след това обаче, на второто минаване на Чумерна 2 скъса полуоска и това бе краят на участието му в ралито.

Тихомир Стратиев и Добрин Борисов за втори път стъпват на подиума в рали Твърдица. Варненският екипаж беше втори през 2011 г. Сега Тихомир бе най-бърз при автомобилите с две задвижващи колела и стана първи и в клас 6. По-важното бе, че той, Мирослав Ангелов – Петър Илиев (Мегапорт) с Рено Клио R3, Антон Титов – Венцислав Мирчев (Октан рейсинг) със Ситроен DS3 R3 и Борис Григоров и Недялко Сивов (Боила Автомоторспорт) със Ситроен С2 S1600. Миро остана 4-и в крайното класиране, следван от Титов и Григоров. Това е и класирането в клас 5.  В клас 3 спечели победител ят в първото рали Твърдица Георги Василев – Стефан добрев (Булсим) с Мицубиши Лансер Ево 8, който е 7-и в генералното.

Топ 10 допълниха Даниел Василев – Йордан Йорданов (Автоцар рали сервиз) с Форд Фиеста, Стефан Желязков – Иван Турлаков (Булкам рейсинг) със Ситроен Саксо – първи в клас 9 и Дамян Славов – Йордан Манев (Евроком рали тим) със Ситроен С2.