Начало Други DTM: Щолц записа убедителна победа на Нюрбургринг

DTM: Щолц записа убедителна победа на Нюрбургринг

247
0
Лука Щолц, Мерцедес
Лука Щолц, снимка Мерцедес

Лука Щолц спечели второто състезание на пистата Нюрбургринг. Пилотът на Мерцедес водеше през по-голямата част от надпреварата на трасето край Бон. Това бе първи успех за германския пилот в DTM. Втори на около 4 секунди и половина финишира Денис Олсен (Порше). Трети остана Лукас Ауер също с Мерцедес.

Най-добрата стартова реакция направи Шелдън ван дер Линде. Победителят от вчерашното състезание спечели днешната квалификация и поведе след преминаването на първите няколко завоя. Зад него бе Олсен, следван от Ауер, Енг и Келвин ван дер Линде.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от DTM (@dtm.official)

В по-задната част на колоната имаше няколко инцидента, в които бяха замесени Фрага, Касиди, Енгел и Шмид. Дев Гор (Ауди) спря на пистата след вероятна загуба на мощност. Американецът успя да рестартира своя автомобил и се върна в надпреварата.

Малко преди отваряне на прозореца за спирания в бокса на пистата Нюрбургринг се появи кола за сигурност заради инцидент между Давид Шумахер (Мерцедес) и Рене Раст (Ауди). Трикратният шампион бе ударен от своя съперник и се озова в зоната за сигурност около последния завой преди старт-финалната права.

Първи в бокса спряха Ник Касиди (Ред Буд Алфа Таури AF Corse Ферари) и Дев Гор. Стратегията на двамата състезатели не проработи, тъй като в следващите обиколки всички лидери смениха своите гуми. Най-печеливш се оказа Щолц, който излезе пред Шелдън ван дер Линде, Олсен, Ауер, Келвин ван дер Линде, Витман, Мюлер, Гьотц и Бортолоти. Лидер на колоната бе Тео Оуверхаус (БМВ). 17-годишният състезател получи покана на вземе участие в уикенда на Нюрбургринг. По принцип той се състезава в подгряващите серии DTM Trophy.

Веднага след рестарта Оуверхаус бе погълнат от своите съперници и загуби редица позиции. Щолц поведе в класирането и започна да се откъсва. Зад него Шелдън ван дер Линде загуби няколко места и се озова в дъното на топ 10. Междувременно отново имаше инцидент в средата на колоната между Клеменс Шмид (Ламборгини) и Естебан Мут (БМВ). Витман също допусна грешка и мина през чакъла. В същото време от състезанието на Нюрбургринг се оттеглиха Филип Енг (БМВ) и Рикардо Фелер.

След преполовяване на състезанието Щолц продължаваше да води пред Олсен и Ауер. Най-интересната битка бе между Келвин ван дер Линде и Мирко Бортолоти. Южноафриканецът се защитаваше изключително успешно срещу своя италиански съперник.

По-назад Ник Касиди също отпадна, докато Фрага получи 5-секундо наказание заради инцидент в началото на втората надпревара на Нюрбургринг. Междувременно рейс контролът добави още две обиколки към състезателната дистанция.

В заключителната фаза на състезанието Бортолоти атакува ван дер Линде и излезе пред него. Пилотът на Ламборгини бе ударен от своя съперник от Ауди на изхода от четвърти завой, спука гума и се оттегли и от второто състезание на Нюрбургринг.

В крайна сметка Щолц записа убедителен първи успех в DTM, следван от Олсен и Ауер.

Четвърти финишира Келвин ван дер Линде (Ауди), следван от Максимилиан Гьотц (Мерцедес) и Нико Мюлер (Ауди). Място в зоната на точките намериха още Томас Прайнинг (Порше), Микаел Грение (Мерцедес), Шелдън ван дер Линде и Марко Витман с БМВ. Най-бързата обиколка също бе дело на Щолц.

Във временното подреждане след петия кръг от сезон 2022 в DTM Шелдън ван дер Линде остава начело с актив от 110 точки. Втори е Бортолоти с 89. Следващите три позиции са заети от Ауер (85), Раст (81) и Щолц(83). При конструкторите Ауди заема първата позиция с актив от 297 точки. Втори и трети са Мерцедес (253) и БМВ (202). Останалите места са заети от Порше (137), Ламборгини (96) и Ферари (64).