648
0
Матиас Екстрьом, Ауди
Матиас Екстрьом, снимка Ред Бул Контент Пуул

Матиас Екстрьом оглави класирането след пролога на рали Дакар 2023. Легендарното състезание е първи кръг от сезон 2023 в световния рали-рейд шампионат (W2RC). Пилотът на Ауди даде най-добро време в 13-километровата отсечка край бреговете на Червено море. Екстрьом изпревари със само 1 секунда миналогодишния вицешампион Себастиен Льоб (Бахрейн Рейд Екстрийм). Трети с изоставане 11 секунди остана легендата Стефан Петерхансел с Ауди, а четвърти остана победителят от рали Дакар 2022 Насер Ал-Атия с Тойота.

45-ото издание на Дакар стартира в навечерието на Нова година с кратък 13-километров пролог, който минаваше по бреговете на Червено море в Саудитска Арабия. Страната от Близкия изток приема четвъртия си Дакар след като стана домакин в началото на 2020 г. Цялата отсечка е проектирана около морския лагер, който служи и за първи бивак на рали състезанието.

Въпреки че нямаше много възможности за спечелване на време от съперниците, прологът беше от голямо значение. Той помага за определяне на стартовия ред за първия същински етап, който ще бъде на 1 януари. Според правилата на рали Дакар, първите 10 финиширали ще имат възможност да изберат предпочитаните от тях стартови позиции за първия истински ден от надпреварата.

Екстрьом даде време от 8 минути и оглави класирането в рали Дакар 2023 г. Шведският състезател показа отлична скорост зад волана на подобрения електрически автомобил Ауди RS Q e-tron. Бившият DTM и раликрос шампион успя да даде най-добро време в кратката отсечка край бреговете на Червено море. Втори на само една секунда финишира Себастиен Льоб. Французинът удържа позицията си, карайки бъгито Hunter, подготвено от Продрайв. Целта на Льоб ще бъде да се качи на най-високото стъпало в Дакар след като миналата година записа трето качване на подиума.

Трети и четвърти завършиха многократните победители в Дакар Стефан Петерхансел и Насер Ал-Атия. Двамата изоставаха с 11 и 12 секунди от времето на Екстрьом. Пети финишира съотборникът и сънародник на Льоб Герлен Шишери. Шестата позиция бе заета от вторият съотборник на Екстрьом Карлос Сайнц. Топ 10 в пролога на рали Дакар 2023 при автомобилите бе допълнен от Язид Ал-Раджи (Overdrive Тойота), Ягуб Пржигонски (Мини), Орландо Теранова (Бахрейн Рейд Екстрийм) и Хенк Латеган (Тойота).

При моторите най-доброто време бе записано от Тоби Прайс. Пилотът на КТМ изпревари с 1 секунда Даниел Сандърс (Gas GAS). Трети финишира Рос Бранч (Hero), следван от Хоан Бареда Борт (Monster Energy JB Хонда), Кевин Бенавидес (КТМ), Хоаким Родригес (Hero), Матиас Валкнер (КТМ), Майкъл Дохърти (Хускварна) и победителят от тази година Сам Съндърланд (Gas Gas). Британецът защитава както титлата си от Дакар, така и тази от W2RC.

Тоби Прайс, КТМ
Тоби Прайс, снимка Ред Бул Контент Пуул

В клас ATW триумфира Алексанър Жиру с Ямаха. Французинът ще опита да защити успеха си от последното издание на рали Дакар. Втори на само 1 секунда остана Марсело Медейрос (Ямаха), а трети с изоставане от 12 секунди завърши Даниел Вия Вакес също с Ямаха.

При леките прототипи T3 първата позиция бе за Кристина Гутиерес (Red Bull Can-Am Factory Team). Втори на 2 сек. финишира Сет Кинтеро (Red Bull Off-Road Junior Team). Третото място бе за Гийом дьо Мевиус (GRally Team). Белгиецът изостава с 4 сек. от времето на Гутиерес.

Кристина Гутиерес
Кристина Гутиерес снимка Ред Бул Контент Пуул

В класа на камионите Ивеко записа троен успех заради отсъствието на Камаз. Руският гигант не бе допуснат до участие в рали Дакар 2023 заради нахлуването на Русия в Украйна. Така прологът бе спечелен от Мартин Мачик, следван от Мичел Ван ден Бринк и Янус Ван Кастерен. Четвърти и пети завършиха Мартин Солтис (Татра) и Виктор Уилем Верщайнен.