Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Верстапен записа четвърти пореден успех в Абу Даби

Верстапен записа четвърти пореден успех в Абу Даби

2644
0
Макс Верстапен, Ред Бул
Макс Верстапен, снимка Ред Бул Контент Пуул

Макс Верстапен спечели състезанието за Голямата награда на Абу Даби. Пилотът на Ред Бул потегли от полпозишън записа четвърти пореден успех на пистата Яс Марина. Втори и трети финишираха Шарл Льоклер (Ферари) и Джордж Ръсел (Мерцедес).

Чудесни бяха условията преди началото на Гран при на Абу Даби. Температурата на въздуха бе 27 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 34. Времето бе сухо и без вероятност за дъжд. Слънцето над трасето започна да залязва.

По-голямата част от пилотите избраха да стартират с гуми медиум. Изключение правят Ботас, Строл и Сайнц, които избраха хард.

Верстапен защити първото място след старта на Гран при на Абу Даби. Зад него бяха Льоклер и Пиастри. Норис потегли отлично и изпревари Ръсел. Хамилтън, Перес и Гасли също спечелиха позиции, докато Хюлкенберг изостана. За разлика от последните два старта, този път нямаше инциденти

Льоклер направи няколко неуспешни атаки до края на първия тур. Верстапен обаче се защитаваше доста агресивно и остана начело. Зад водещите двама се движеха Пиастри, Норис, Ръсел, Цунода, Алонсо, Гасли, Хамилтън и Перес.

Верстапен запази водачеството след първите 6 тура в Абу Даби. Втори на около 1.5 сек. бе Льоклер. Зад монегаска бяха Норис, Пиастри, Ръсел, Цунода, Алонсо, Гасли, Перес и Хамилтън. Извън топ 10 Сайнц се бореше със Строл. Магнусен пък направи първия питстоп в състезанието.

Верстапен контролираше разлика от секунда и половина спрямо Льоклер. Третото място бе за Норис. Зад него Ръсел изпревари Пиастри. Шестото място бе заето от Цунода, следван от Перес, Гасли, Хамилтън и Окон. Рикиардо и Алонсо влязоха в бокса за твърди гуми на Пирели.

В следващите обиколки голяма част от пилотите също спряха в бокса. Норис бе забавен и загуби позиция от Ръсел. Отпред Верстапен увеличи аванса си спрямо Льоклер. По-назад имаше инцидент с участието на Хамилтън и Гасли. Пилотът на Мерцедес докосна колата на Алпин и получи поражения по предния нос.

Верстапен направи питстоп в 17-тата от общо 58 тура в Абу Даби. Льоклер остана на трасето, както и Цунода. Състезателят на Ферари спря обиколка по-късно от Макс. Заедно с него спряха още Перес и Гасли

Цунода водеше колоната 20 тура след началото на Гран при на Абу Даби. Втори бе Строл. Двамата не бяха спирани в бокса. Трети се движеше Верстапен, следван от Сайнц, Льоклер, Ръсел, Норис, Пиастри, Алонсо и Перес. Мексиканецът държеше и най-бързата обиколка.

Цунода и Строл влязоха в бокса в началото на 23-тата обиколка. Следователно Верстапен си върна водачеството, следван от Льоклер, Ръсел, Норис, Пиастри, Алонсо, Перес, Рикиардо и Хамилтън. Сайнц същи направи питстоп и се върна в задната част на полето.

Верстапен остана на върха след преполовяването на дистанцията в Абу Даби. Пилотът на Ред Бул бе следван от Льоклер, Ръсел, Норис, Пиастри, Алонсо, Хамилтън, Цунода и Строл. Сайнц си пробиваше път по-назад в колоната. Испанецът се справи с Хюлкенберг и Жу. В същото време слънцето над трасето залезе и отстъпи своето място на прожекторите.

Норис направи втори пистоп в обиколка №34. Малко след това Ръсел също спря в бокса. Отпред Верстапен водеше с повече от 7.5 сек. пред Льоклер. Състезателят на Ферари започна да губи скорост, тъй като бе с твърдите гуми на Пирели. В топ 5 влизаха още Перес, Пиастри и Алонсо. Льоклер се върна на позиция пред Строл, Ръсел и Норис. Алонсо пък се оплака от слабата топ скоро на своята кола.

Алонсо направи второ спиране в обиколка №39. Двукратният световен шампион водеше битка с Хамилтън. Британецът каза по радиото, че Алонсо е „тествал спирачките му“. Случката между двамата бе разследвана от стюардите, но нямаше наказания. В челото Верстапен и Перес заемаха първите позиции, а Льоклер- третата.

Верстапен направи втори питстоп в обиколка №44, докато обиколка по-рано това направи и Перес. Нидерландецът се върна на първо място, а неговият съотборник- на пето. Между двамата се намираха Льоклер, Ръсел и Норис. Шестото място бе заето от Цунода. В топ 10 влизаха още Пиастри, Сайнц, Алонсо и Хамилтън. Двамата испанци водеха оспорвана битка на трасето в Абу Даби. Най-добрата обиколка се държеше от Верстапен

Верстапен продължи да контролира събитията в Абу Даби. Зад него бяха Льоклер и Ръсел. Норис водеше двубой с Перес. Двамата се удариха на шикана след първата обратна права на трасето в Абу Даби. В резултат на това мексиканецът получи 5-секундно наказание. Верстапен, Сарджънт и Жу пък бяха разследвани заради нарушения в бокса.

В последните турове Перес изпревари Ръсел и опита да се откъсне спрямо британеца. Отпред Верстапен водеше с комфортен аванс спрямо Льоклер. В дъното на топ 10 Сайнц водеше борба със Строл. Испанецът направи нов питстоп в последната обиколка. Льоклер пък върна газта и пусна Перес пред себе си.

Верстапен в крайна сметка спечели и Гран при на Абу Даби. Пилотът на Ред Бул записа и най-бързата обиколка. Втори финишира Льоклер, следван от Ръсел. Четвърти след наказанието остана Перес, следван от Норис и Пиастри. В челната десета влязоха още Алонсо, Цунода, Хамилтън и Строл. Следователно Мерцедес запази второто място при конструкторите, а Алонсо зае четвъртото при пилотите.