Лопес поставя Депре под напрежение преди последния етап

41
0
Дакар

Единственият клас, в който остава сериозна интрига около първото място е този при мотоциклетите. В предпоследния етап от Копиапо до Ла Серена чилиецът Франсиско Лопес се хвърли в атака и успя да постигне етапна победа, с която измести Рубен Фариа от второто място в генералното класиране. Така той поставя под напрежение Сирил Депре, който загуби 5 минути спрямо чилиеца, но все пак остава начело и с най-сериозни шансове за победа. В последният етап до Сантиаго, французинът има преднина от 8 мин.

В петъчния ден предстояха последните сериозни предизвикателства пред 127-те останали мотоциклетисти. След 90 километра свързваща отсечка предстоеше 441 км скоростен етап в посока Ла Серена. Една трета от този етап бе покрит с пясък. Преди обяд гъста мъгла се простираше над трасето и това затрудняваше видимостта.

Франс Верховен откри етапа и подобно на предишните дни стартиралия от първа позиция пилот имаше сериозни затруднения. Затова темпото определяха други пилоти. След 69-ия километър Хуан Бареда Борт водеше с няколко секунди пред Депре, Фариа и Кърт Касели. На втората контролна точка на 153-ия километър Бареда Борт продължаваше да води, но преследвачите му оставаха плътно зад него. След 246-ия километър следваха 61 км неутрализация, в края на която предстояха 134 км по часовник до бивака в Ла Серена.

На 190-ия километър нещата се промениха. Състезателите на КТМ завзеха върха, като Депре, Касели, Лопес и Хуан Педреро дадоха най-добри времена. Бареда Борт пък бе загубил повече от 6 минути. При достигането на началото на неутрализацията Касели водеше с няколко секунди пред Депре и Лопес. В последствие Лопес атакува, а Депре се опита да държи в шах съперника си.

Малко преди финала пък късметът на Касели свърши. Проблеми в двигателя принудиха новобранеца да спре на 396-ия километър. 50 километра по-рано пък подобни проблеми имаше и Ален Дукло.

В крайна сметка Лопес пресече първи финала и отбеляза най-добро време, което не бе подобрено от пилотите зад него. Депре пък загуби малко повече от пет минути. Фариа от своя страна бе с 14 зад Лопес. Така преднината на Депре остава 8:15 мин преди последния етап днес.

Днес в последният етап предстои скоростен етап от 346 км, които отново ще са прекъснати от неутрализация. Депре не може да си позволи да кара прекалено дефанзивно, ако иска да спечели поредна победа в Дакар.