Начало Moto News MotoGP: Лоренсо печели на Льо Ман и повежда

MotoGP: Лоренсо печели на Льо Ман и повежда

37
0
Хорхе Лоренсо

Хорхе Лоренсо от Yamaha Factory Racing отново е лидер в шампионата, след като спечели победата в Гран При на Франция на пистата Льо Ман. Той доминираше по време на дъждовното състезание и финишира пред Валентино Роси, който постигна най-доброто си класиране с Ducati.
В едни от най-тежките атмосферни условия през този сезон, Дани Педроса направи чудесен старт, който е негова запазена марка, а след него бе Кейси Стонър. Лидерството на двамата обаче беше твърде кратко, след като Лоренсо успя да ги изпревари и да поведе колоната. Пилотът на Monster Yamaha Tech 3 Кал Кръчлоу също направи добър старт и бе четвърти, следван от Роси. Доктора изпревари Кръчлоу и стана 4-и. Състезанието за Иван Силва бързо приключи, защото падна заради мократа писта.
Лоренсо увеличи преднината си на 3 секунди, докато Стонър изпревари Педроса. Дани не се чувстваше добре на мокрото трасе, Роси го изпревари и зае третото място. Двамата пилоти на Tech 3 също изпревариха Педроса и подгониха Роси. След тях съотборника на Лоренсо – Бен Спийс отпадна на втория завой. Карел Абрахам от Cardion AB Racing също спря 17 обиколки преди края.
В същото време Лоренсо запази преднината си от 3 секунди пред Стонър, а зад тях се водеше битка за третото място между Кръчлоу, Довициозо и Роси, корито си разменяха местата. 10 обиколки преди края Кръчлоу загуби контрол на предницата на мотоциклета си в първия шикан, като даде възможност на двамата италианци да се борят за подиума, а Роси зае трета позиция само след два завоя. Междувременно Лоренсо удвои преднината си на 6 секунди пред Кейси и на 10 пред Роси. Пет обиколки преди края настигна пилота на Avintia Йони Фернандес и в този момент Роси го изпревари. Две обиколки след това Довициозо катастрофира. Същото направи и Данило Петручи от Came IodaRacing Project. Последните три обиколки предложиха на феновете невероятна гоненица между Стонър и Роси. Доктора изпревари Кейси на първия шикан в последната обиколка и така си осигури второто място. Това е най-доброто класиране на Роси и Ducati в последните два сезона.
След победата си Лоренсо отново води в класирането с 8 точки пред Стонър, който финишира трети. Педроса бе след него – четвърти, докато Щефан Брадъл от LCR Honda MotoGP постигна най-добрия си резултат – пети, пред съотборника на Роси – Ники Хейдън. Довициозо, който след падането си продължи, стана 7-и, пред съотборника си Кал Кръчлоу, а Хектор Барбера (Pramac Racing) и Алваро Баутиста (San Carlo Honda Gresini) оформиха топ 10. Пилотът на Paul Bird Motorsport Джеймс Елисън бе най-бързият с машина CRT – 11-и.
В клас Moto2 спечели Томас Люти (Interwetten-Paddock), а в клас Moto3 своите фенове зарадва французинът Луис Роси, който взе първата си победа.