Начало Moto News MotoGP: Маркес, Дови и Винялес в 3 десети в Тайланд

MotoGP: Маркес, Дови и Винялес в 3 десети в Тайланд

68
0

Марк Маркес (Repsol Honda) стана първият победител в Гран при на Тайланд в едно спиращо дъха състезание. Той извоюва успеха си на последния завой преди финала, като направи страхотна атака и изпревари Андреа Довициозо (Ducati), а трети  стана пилотът на Movistar Yamaha MotoGP Маверик Винялес. Тримата, стъпили на подиума се събраха в 3 десети или по-точно в 0,270 сек. Това бе 68-а победа на Маркес, с която той направи решителна крачка към титлата, тъй като преднината му пред Дови е 77 т. 4 кръга преди края.

Маркес взе старта, след като бе на първа позиция, а след него се изстреля Валентино Роси (Movistar Yamaha MotoGP). Кал Кръчлоу (LCR Honda Castrol) взе 3-ото място, след като тръгна 5-и. На завой 3 обаче Довициозо си върна третата позиция. След това тримата начело започнаха бясна високоскоростна игра. Роси изпревари Маркес на 4-ата обиколка и то на завой 3. Доктора изглеждаше много бърз в началото на състезанието и го контролираше.  В Тайланд, на високите температури животът на гумите играе решаваща роля. Така темпото на Роси като лидер остана до 11-ата обиколка. На първия завой неговият мотоциклет M1 отвори пътя на машините Ducati на Дови и Honda на Маркес, които изпревариха 9-кратния световен шампион. Така Довициозо със скорост над 300 км/ч. пое контрола на състезанието.

Начело се оформи група от 8 пилоти, като след тримата бяха Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3), който водеше пред Дани Педроса (Repsol Honda) и Алекс Ринс (Suzuki Ecstar). Винялес стана 5-и 11 обиколки преди края. Довициозо бе начело, следван от Маркес и Роси, а Кръчлоу от 4-о място стана 7-и.  Винялес скъсяваше дистанцията спрямо тримата водещи, а Педроса катастрофира на завой 5 осем тура преди края. На следващия Винялес изпревари Роси, а след това догони Довициозо и Маркес, които се бореха за лидерската позиция. Още една битка Ducati vs Honda!

Четири кръга преди края Маркес изпревари на завой 3 Дови, но италианецът си върна позицията. Тази картина започна да ес повтаря и три тура преди финала. В една обиколка Маркес го изпревари на завой 8, Дови се върна начело на следващия 9-и. На следващия тур същото – мотоциклетът на Repsol Honda повежда на 8-и завой, Ducati си връща позицията на 9-ия. В последната обиколка изборът на Маркес се падна на завой 5, а дови си върна първото място на 6-ия. Епичната битка продължи до последния завой, къето Дови спря късно за 11-ия завой, за да мине отвътре на Маркес, който  излезе начело на последната крива и да спечели, пресичайки пред Довициозо и Маркес, като тримата се събраха в 0,270 сек.

Роси стана 4-и, следван от най-бързият независим пилот на Yamaha M1 Зарко, който финишира 5-и пред Алекс Ринс. Кръчлоу финишира 7-и, на 0.171 сек. пред Алваро Баутиста (Angel Nieto Team), а на 9-о и 10-о място бяха пилотите на Alma Pramac Racing Данило Петручи и Джак Милър.