Начало MotoGP News MotoGP: Маркес №1 и на Мотеги, Хонда взе конструкторската титла

MotoGP: Маркес №1 и на Мотеги, Хонда взе конструкторската титла

642
0
Марк Маркес
Марк Маркес, снимка: Honda

Марк Маркес взе 10-ата си победа за сезона в MotoGP. Осигурилият си титлата още след предния кръг в Тайланд испанец спечели и Гран при на Япония на пистата Мотеги. С това той донесе и конструкторската титла на Honda този сезон.

3 кръга преди края японският производител е недостижим с аванс от 86 точки преди 75 възможни за печелене. В отборното класиране продължава да води заводския тим на Ducati със 17 т. аванс пред Repsol Honda.

Пилотът на Repsol Honda води почти през цялата дистанция, за да подчерта доминацията си през тази година. Втори отново завърши Фабио Куартараро от Petronas Yamaha, който е категорично новакът на годината, а подиумът допълни Андреа Довициозо с Ducati.

За Марк това беше 54-а победа в кралския клас, с което се изравни с легендата Майкъл Дуън.

На старта Маркес поведе от полпозишън, следван от Куартараро и Джак Милър (Pramac Ducati). Фабио поведе за малко в първата обиколка, но Марк си върна бързо лидерството още преди края на тура.

Франко Морбидели излезе 3-и пред Милър. Джак си върна 3-ото място, а след още една размяна Франко отново излезе напред. Зад тях за 5-ото място спореха Довициозо и Маверик Винялес с Yamaha.

Отпред Маркес обаче не можеше да се откъсне. Куартараро бе на около 1 секунда зад него. Но 15 обиколки преди края испанецът започна да дръпва напред. Разликата нарасна от 1 на близо 2 секунди само за няколко обиколки.

В същото време Дови доближи и изпревари Морбидели, а Милър загуби темпо и бе изпреварен от всички в челото. Винялес също се справи с пилота на Petronas Yamaha и започна да притиска Довициозо за 3-ото място.

В борбата си, двамата вдигнаха много темпото и доближиха Куартараро. Довициозо запази 3-ата позиция, но нямаше време да настигне плътно Фабио и да го атакува.

Малко преди края падна Валентино Роси, който бе едва 11-и. Така Маркес спечели поредната си победа този сезон, пред Куартараро и Довициозо. Зад Винялес челната петица допълни Кал Кръчлоу, който в края изпревари Морбидели.