1675
0
Тиери Нювил
Тиери Нювил; снимка: Хюндай

Тиери Нювил спечели рали Монте Карло, първи кръг от световния шампионат (WRC) за 2020 г. Той се пребори със Себастиен Ожие и Елфин Еванс и в последния ден от надпреварата и триумфира за 13-ти път в кариерата си.

Нювил завърши съботния ден трети в генералното класиране, на 6,4 сек зад лидера вчера Еванс. Разликата бе достатъчно малка, за да атакува. Белгийският пилот на Хюндай излезе втори в първата неделна отсечка (SS13). Той се доближи само на 1,4 сек до Еванс. В SS14 излезе начело и имаше 4 секунди аванс пред пилотите на Тойота. Преднината му се увеличи до 11,1 сек след SS15. Еванс бе само на секунда и половина пред Ожие преди финалните 13,36 км.

В пауърстейджа Нювил бе най-бърз, с което победите му в отсечки в неделя станаха 4 от 4 възможни

Белгиецът взе и максимум точки от уикенда в Монте Карло. В събота той изтърва само една дистанция, а общо за ралито спечели 9. Еванс взе 4, а Ожие – 3.

В крайна сметка Нювил спечели. На 12,6 сек зад него се класира Ожие. Еванс остана трети, на 14,3 сек.

Себастиен Льоб вървеше четвърти до SS14, когато падна в канавка. Зрители помогнаха колата да бъде върната на пътя, но деветкратният WRC шампион отиде пети – зад Есапека Лапи (М-Спорт). След това отстъпи с още една позиция – на Кале Рованпера с третия Ярис WRC.

„Сутринта избрахме гумите си, залагайки на дъжд… Той така и не дойде. Буквално унищожихме гумите. Грешката беше изцяло наша. Целта ни до края бе само да завършим и да вземем точки за тима, така че бяхме много бавни”, обясни Льоб.

Лапи взе четвъртото място, следван от Рованпера и Льоб. Седми се класира Такамото Кацута, а топ 10 допълниха Теему Сунинен, Ерик Камий и Мадс Остберг.