Начало Рали Пламен Стайков с победа в Шумен и първа титла

Пламен Стайков с победа в Шумен и първа титла

76
0

Първата си национална рали титла спечели екипажът Пламен Стайков – Рафи Кадир (Евроком Рали Тим) с Мицубиши Лансър Ево 9. Те спечелиха последното състезание от календара – рали Стари столици, а с това и титлата. На подиума в Шумен стъпиха още варненските тандеми Тодор Славов – Петър Илиев (Мегапорт) с Рено Клио R3 и Тихомир Стратиев – Добрин Борисов (Марина моторспорт) със Ситроен С2 R2 Макс.

Пламен Стайков спечели всичките 9 специални етапа в състезанието – в събота бяха 4, а днес – 5. Това е трето поредно рали, в което той държи колоната по абсолютния си контрол. На практика Стайков бе без конкуренция, тъй като единствените, които можеха да му попречат – Георги Василев и Стефан Добрев (Дианел Рейсинг) с Мицубиши Лансър Ево 9 още вчера получиха сериозни проблеми в двигателя на автомобила. Те получиха и наказания. Това ги отпрати назад в класирането – 12-и, а и ги лиши от вицешампионска титла. Затова в почти всички специални етапи, след Пламен, в топ 3 бяха Тошко Славов и Тихомир Стратиев. На финала Славов бе на 1:16,4 мин. от Стайков и стана първи в клас RC3. Тихомир Стратиев финишира на 3:29,2 мин. и стана първи в клас RC4, не само в ралито, а и в шампионата.

Зад него, 4-и на 4:20,1 се класира екипажът Антон Титов – Венцислав Мирчев (Октан Рали Тим) със Ситроен DS3 R3T, които се възползваха от проблемите на Георги Василев, за да заемат второто място в генералното класиране. Пети е дуетът Христо Атанасов – Марин Иванов с Рено Клио, които са на 4:53,1 мин. До финала достигна и прокурора Емил Денев с навигатор Иво Даскалов (Етър рейсинг), също с Рено Клио. Този път Денев нямаше технически проблеми и влезе в топ 6, като бе на 6:11,5 от победителя Стайков.