Начало Рали Стефан Петерхансел спечели рали Дакар за 13-и път

Стефан Петерхансел спечели рали Дакар за 13-и път

46
0

Стефан Петерхансел спечели за 13-и път в кариерата си рали Дакар. Французинът триумфира в тазгодишното издание на надпреварата при автомобилите, като изпревари само с 5:13 мин съотборника си в Пежо Себастиен Льоб. Така той вече има 7 успеха при колите и 6 при моторите, а разликата, с която спечели тази година е една от най-малките в историята на категорията. Най-бърз в последния 12-и етап от Сан Хуан до Рио Куарто с дължина 64 км бе Льоб, но Петерхансел завърши само на 19 сек и запази аванса си в генералното класиране.

Триумфът на Пежо допълни Сирил Депре с 3-ото си място на финала, като многократният шампион при мотоциклетистите завърши на 33:28 мин от  Петерхансел. Депре даде 4-о време в етапа (+53 сек). Трето такова записа Жиниел де Вилиер с Тойота. Южноафриканецът завърши 5-и в крайното класиране (+1.49:48 ч.), зад съотборника си Нани Рома. Шести и седми се подредиха Орландо Теранова и Якуб Прижгонски, и двамата с Мини.

01:49:48

При мотоциклетистите крайната победа очаквано взе Сам Съндърланд с КТМ, за който това е първи успех в Дакар. Той финишира 6-и в днешния етап, което му бе напълно достатъчно да завърши далеч пред Матиас Валкнер с КТМ. Трети малко изненадващо в края стана Херард Фарес Гуел. Испанецът изпревари с 48 сек Адриан ван Беверен с Ямаха. Двамата бяха най-бързи в последния етап, постигайки еднакви времена, но Ван Беверен получи 1 минута наказание за превишена скорост след снощния етап и това се оказа решаващо.

Победата на Съндърланд е първа за британския пилот в Дакар при моторите, още не е официална, тъй като от Хонда оспорват наказанията от 1 часа на своите пилоти за нерегламентирано дозареждане, сред които е и Хоан Бареда Борт. Испанецът завърши на 5-а позиция в крайното класиране, на 43 мин от Съндърланд, и ако санкцията бъде отменена, той може да бъде обявен за победител. Шансовете това да се случи обаче са минимални.

00:58:01

При камионите триумф за Камаз донесе Едуард Николаев, следван на 18:58 мин от Дмитри Сотников, който допълни успеха на руските машини. Двамата успяха да се справят в миналогодишния победител Жерард де Рой с Ивеко, останал 3-и. Николаев постигна и най-добро време в последния етап.

В категорията на АТV-ата победата в състезанието отиде за Сергей Карякин с Ямаха. Руснакът завърши 8-и в последния етап, но нямаше нужда да се напъва, тъй като имаше над 1 час аванс в генералното класиране. В крайна сметка той завърши на 1.14:51 ч. пред Игнасио Касале с Ямаха, който бе най-бърз в отсечката. Трети завърши Пабло Копети с Ямаха.