Начало Рали Верховен печели първа етапна победа в Дакар

Верховен печели първа етапна победа в Дакар

61
0
Дакар,Сирил Депре

Франс Верховен успя да спечели 12-ия етап от рали Дакар. Бяха изминати 319 км скоростен етап в Чили, след като преди това мотоциклетистите, заедно с останалата част от кервана, преминаха Андите и напуснаха Аржентина. Преминаването през пустинята Атакама бе предизвикателство за състезателите, сред които най-добре се справи Франс Верховен, постигнал първа етапна победа през тази година. Пилотите на КТМ продължиха доброто си представяне. Сирил Депре загуби няколко минути, но продължава да води на своя съотборник Рубен Фариа, който завърши на втора позиция във вчерашния ден.

В четвъртък 130 мотоциклетисти напуснаха Аржентина, преминавайки 392 км свързваща отсечка и преминавайки през прохода Свети Франциско на 4700 м надморска височина. После следваше спускане започващо 2800 м до пустинята Атакама. Скоростният етап бе с дължина 319 км., като първата част бе по каменисти пътища, а после следваше преминаване през безкрайните дюни на пустинята преди Копиапо.

Кърт Касели откри етапа, следван от Пауло Гонсалвеш и Депре. Още след първите 25 км Джони Кембъл спря за няколко минути. Хуан Бареда Борт отново започна много силно, като на половината от етапа той бе с 2:28 мин пред Франсиско Лопес. При влизането в Атакама обаче започнаха проблемите за Бареда Борт. На 201-ия километър испанецът зави прекалено на север и заради тази си грешка той загуби повече от 5 минути спрямо конкурентите си. Фариа излезе начело, а Депре също бе в челото.

В крайна сметка обаче в края на етапа се оказа, че най-доброто време е за Франс Верховен. След няколко тежки дни холандецът даде първите приятни емоции за екипа на Ямаха. Той се нуждаеше от четири часа, за да премине 319 км. Това бе първа победа за Верховен от 2011 г. насам. Той посвети успеха си на шефът на отбора на Ямаха, Жан-Клод Оливие, който загина в събота при автомобилна катастрофа.

Второто място бе за Рубен Фариа. Бареда Борт завърши на трета позиция, след като навакса донякъде изоставането си. Депре завърши на 9:15 мин зад победителя извън топ 10. Французинът ще се опита да не прави грешки в последните два дни, за да финишира като победител в Сантиаго.

Днес пътят води от Копиапо до Ла Серена. Скоростната отсечка е с дължина 441 км.