Начало Top Moto News WSBK: Баутиста с требъл на пистата Каталуния

WSBK: Баутиста с требъл на пистата Каталуния

221
0
Алваро Баутиста, Дукати
Алваро Баутиста, снимка Дукати

Алваро Баутиста записа требъл на пистата Каталуния. Пилотът на Дукати грабна победата и в трите състезания на трасето. край Барселона. Испанецът не бе притеснен от нито един от своите съперници както във вчерашната надпревара, суперпол и днешното основно състезание в Каталуния. Втори финишира съотборникът на Баутиста Михаел Рубен Риналди. Последното място на почетната стълбица бе заето от Топрак Разгатлиоглу (Ямаха).

Времето преди последния старт за кръг №8 от сезон 2022 в WSBK отново бе топло и сухо. Температурите на въздуха и асфалта бяха 22 и 39 градуса по Целзий.

Баутиста отново имаше най-добра реакция след изгасването на червените светофари. Състезателят на Дукати поведе пред Риналди, Разгатлиоглу, Рей, Йотл и Лоус.

Още в края на първата обиколка Алекс Лоус (Кавазаки) отпадна след катастрофа. Междувременно Баутиста започваше да се откъсва от Риналди, който от своя страна защитаваше своя съотборник от преките му съперници за титлата.

В следващите няколко обиколки имаше няколко инцидента с участието на Андреа Локатели (Ямаха), Скот Рединг (БМВ) и Кристоф Понсон (Gil Motor Sport Ямаха). Бившият шампион в британския Супербайк шампионат (BSB) бе закаран за преглед в медицинския център на пистата Каталуния.

12 обиколки преди финала на второто състезание в Каталуния Баутиста увеличаваше аванса си сектор по сектор. В същото време Ринадли, Басани, Рей и Разгатлиоглу водеха невероятна битка за останалите позиции на подиума.

След неколкократна размяна на позиции Риналди отново зае второто място пред Басани, докато Рей спря прекалено късно за първи завой и бе изпреварен от действащия първенец в WSBK.

9 тура преди финала на състезателния уикенд на пистата Каталуния Гарет Гелоф също претърпя инцидент. Американецът така и не можа да повтори невероятния резултат от вчерашната надпревара. В челото Баутиста водеше с повече от 5 секунди пред Риналди. Зад двамата пилоти на Дукати Басани се бореше с Рей и Разгатлиоглу.

Рей направи впечатляващо двойно изпреварване в края на дългата старт-финална права на пистата Каталуния. Радостта на британеца бе кратка, тъй като той допусна грешна няколко завоя по-късно и отново се срина до петото място.

До края на второто състезание в Каталуния Баутиста добави още една победа към личния си рекорд за радост на феновете по трибуните. Риналди помогна Дукати да запише първа двойна победа от началото на тазгодишната кампания в световния Супербайк шампионат. Световният шампион Топрак Разгатлиоглу трябваше да се задоволи с третото място.

Веднага зад водещата тройка завършиха Джонатан Рей (Кавазаки) и Аксел Басани (Motocorsa Racing Дукати). Италианецът отново бе най-бързият състезател с частен мотоциклет. Шести финишира Шави Виерж (Хонда), следван от Филип Йотл (GoEleven Дукати), Икер Лекуона (Хонда), Лорис Баз (Bonovo БМВ) и Роберто Тамбурини (Ямаха Motoxracing WorldSBK Team). Място в зоната на точките намериха още Лука Бернарди (Барни Дукати), Лукас Махиас (Пучети Кавазаки), Михаел ван дер Марк (БМВ), Юджийн Лавърти (Bonovo БМВ) и Кота Нозане (GRT Ямаха).

Във временното подреждане Баутиста увеличи аванса си пред Разгатлиоглу. Пилотът на Дукати има актив от 394 точки, а съперникът му от Ямаха- 335. Трети е Рей с 327 т. Четвърти и пети са Риналди (205) и Локатели (173). При конструкторите Дукати е на първо място 425 т. Следващите позиции са заети от Ямаха (354), Кавазаки (333), БМВ (174) и Хонда (165).