Начало WRC Солберг все по-близо до победата в рали Естония

Солберг все по-близо до победата в рали Естония

416
0
Оливър Солберг
Оливър Солберг, снимка: Тойота

Оливър Солберг продължава да води след края на предпоследния ден на рали Естония. Пилотът на Тойота е все по-близо до победата в надпреварата, след като днес продължи със силното темпо. Солберг има преднина от 21.1 сек. спрямо От Танак с Хюндай, който е плътно следван от съотборника си Тиери Нювил.

Рали Естония е осми кръг за сезон 2025 в Световния рали шампионат (WRC). Състезанието се провежда изцяло на чакъл и е базирано около град Тарту, разположен в източната част на страната. Естония се завърна в календара на WRC, след като за последно прие старт преди две години. Екипажите ще изминат общо 20 специални етапа с обща дължина от 308 км

Днешният ден беше най-дългият в рали Естония Екипажите изминаха общо девет специални етапа по чакълените пътища. Те отново криеха много опасности и щяха да подложат на изпитание екипажите от различните класове на WRC.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от World Rally Championship (@officialwrc)

Солберг започна деня като лидер. Пилотът на Тойота поведе от петък сутринта и добави още четири етапни победи в събота. Така той увеличи разликата от 12.4 сек в продължение на 125 състезателни километра.

Нощните промени в настройките на неговия GR Yaris му дадоха нова увереност. Така Солберг постигна най-бързи времена в три от четирите сутрешни отсечки. Следобед подходът му се промени към управление на риска в етапите около Отепя и Канепи. Солберг отстъпи леко, но загуби минимална разлика от преследвачите си от Хюндай.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от World Rally Championship (@officialwrc)

„Това беше един абсолютно невероятен ден“, каза Солберг. „Наистина постоянна скорост, никакви грешки, просто се опитвах да запазя автомобила чист. Не беше планът да увеличим разликата, но хей, това е фантастично.“

„Просто си върша работата и се опитвам да изкарам всеки етап колкото се може по-добре и по-чисто, без грешки. Днес нямаше никакви грешки. Те натискат толкова силно отзад и аз го усещам – напрегнато е“, добави пилотът на Тойота.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от World Rally Championship (@officialwrc)

Зад Солберг се подреждат трима световни шампиони, начело с носителя на титлата за 2019 г. От Танак. Местният любимец е в ожесточен двубой със съотборника си и действащ световен шампион Тиери Нювил за второто място. Двамата си размениха позициите шест пъти през деня. В крайна сметка Танак завърши на 4 сек. пред белгиеца

Предимството на Танак можеше да бъде и по-голямо. Естонецът обаче се заби в бала на шикана в началния етап изгуби около седем секунди.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от World Rally Championship (@officialwrc)

Кале Рованпера завърши деня на четвърта позиция. Въпреки че натискаше толкова силно, колкото се чувстваше комфортно, финландецът призна, че му е било трудно да достигне темпото на лидерите.

„Това е суровата истина – скоростта е такава, каквато е“, каза той. „Опитахме се да бъдем бързи, но това не е достатъчно близо. Натискам през цялото време, нямам грешки.“ Пилотът на Тойота е трикратен победител в рали Естония.

На пето място е третият пилот на Хюндай Адриен Фурмо. Французинът изостава с повече от минута спрямо лидера Солберг. Следващите три позиции отново са за представители на Тойота- Такамото Кацута, Елфин Еванс и Сами Паяри. Следващите три места пък са за пилотите на М-Спорт Форд Мартинс Сеск, Джошуа Макърлийн и Грегоар Мюнстер.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от TOYOTA GAZOO Racing WRT (@tgr_wrc)