Начало Рали Ал-Атия спечели Desafio Ruta 40

151
0
Насер Ал-Атия
Насер Ал-Атия, снимка A.S.O/DPPI/J.Delfosse

Насер Ал-Атия спечели тазгодишното издание на Desafio Ruta 40. Пилотът на Тойота записа трети успех от началото на сезона в W2RC и увеличи преднината си във временното класиране. Втори и трети завършиха Хуан Крус Якопини и Язид Ал-Раджи от отбора на Overdrive Тойота.

Desafio Ruta 40 бе предпоследен кръг №4 за сезон 2023 в световния рали рейд шампионат на ФИА (W2RC). Състезанието се проведе на територията на Аржентина. Снощи пилотите в отделните класове завършиха последния пети специален етап. Той бе с дължина от 258 км от Белен до Салта

Ал-Атия доминираше през по-голямата част от рали рейд надпреварата в Аржентина. Катарецът спечели четири от общо пет специални етапа от тазгодишното издание на Desafio Ruta 40. По този начин той записа трети успех за тазгодишната кампания в световния рали рейд шампионат на ФИА и се доближава до втора световна титла. Същевременно Тойота спечели титлата при конструкторите.

Втори в Desafio Ruta 40 финишира Хуан Крус Якопини. Пилотът на Overdrive Тойота изостана с малко повече от 22 мин. спрямо времето на Ал-Атия. Аржентинецът успя да защити своята позиция въпреки атаките на Ал-Раджи и записа силен резултат на домашното си състезание. Третото място бе заето от Ал-Раджи. Саудитецът бе на малко повече от половин час спрямо Ал-Атия.

Четвърти финишира Юджеино Амос (Overdrive Тойота), следван от Мичел Гътри (Red Bull Off Road Team USA), Кристина Гутиерес (Red Bull Can-Am Factory Team) и Остин Джоунс (Red Bull Off Road Team USA). Топ 10 в тазгодишното издание на Desafio Ruta 40 допълниха Франсиско Лопес (Red Bull Can-Am Factory Team), Ернан Гарсес (South Racing Can-Am) и Денис Кротов (Overdrive Тойота).

Ал-Атия увеличи преднината си във временното класиране след триумфа в Desafio Ruta 40. Зад него се нареждат Ал-Раджи, Якопини, Себастиан Халперн и Себастиен Льоб.

При моторите Тоша Шарейна (Хонда) записа успех в Desafio Ruta 40. Испанецът обаче не е регистриран в шампионата. Втори и трети финишираха Лусиано Бенавидес (Хускварна) и Рики Брабек с Хонда.

Четвърти и пети завършиха Рос Бранч (Hero) и Адриан Ван Беверен с Хонда. Шести и седми останаха Пабло Кентания и Хосе Игнасио Корнехо също с Хонда. Челната десетка допълниха Брадли Кокс и Тоби Прайс с КТМ, както и Конрад Дабровски (КТМ).

Лусинано Бенавидес продължава да води във временното класиране за сезон 2023 в W2RC. Зад него са Прайс, Ван Беверен, Бранч и Кевин Бенавидес.