272
0
Франческо Баная, Дукати
Франческо Баная, снимка Дукати

Франческо Баная спечели Гран при на Нидерландия в MotoGP. Пилотът на Дукати водеше през по-голямата част от надпреварата на пистата Асен и записа четвърти успех за сезона. Втори завърши победителят от квалификацията и вчерашния спринт Марко Безеки (VR46 Дукати). Последното място на подиума бе заето от Алейш Еспаргаро с Априлия.

Гран при на Нидерландия е осми кръг от тазгодишния сезон от кралския клас на световния шампионат по мотоциклетизъм на ФИМ. Състезателният уикенд се провежда на легендарната писта Асен с дължина 4.542 км. След днешния старт се слага началото на лятната пауза в MotoGP, която продължава до началото на август

Няколко часа преди старта на Гран при на Нидерландия стана ясно, че Марк Маркес няма да се включи в надпреварата. Пилотът на Хонда реши да се откаже от участие заради контузия, получена по време на уикенда в Германия.

Чудесни условия посрещната пилотите и отборите преди основното състезание в Нидерландия. Температурата на въздуха бе 30 градуса, а тази на асфалта- 47. Времето бе ясно и с никаква облачност.

Байндър имаше най-добра стартова реакция след изгасването на червените светофари на пистата Асен. Пилотът на КТМ се изстреля на върха, макар да потегли пети. Втори бе Баная, следван от Безеки, Еспаргаро, Марини, Винялес, Мартин и Накагами.

Байндър и Баная запазиха позициите си в началото на втората обиколка в Нидерландия. В същото време Джак Милър отпадна след като изпусна своя КТМ на първи завой. Австралиецът бе видимо разочарован от отпаданаето си.

Баная мина пред Байндър в началото на третата обиколка и поведе. Зад тях се движеха Безеки, Еспаргаро, Мартин, Маркес, Винялес и Марини. Малко по-назад имаше тежък инцидент, в който участваха Фабио Куартараро (Ямаха) и Йохан Зарко (Прамак Дукати). Двамата французи успяха да се изправят на краката си, но все пак бяха закарани за преглед в медицинския център

Баная продължи да води с аванс около половин секунда спрямо Байндър. Същевременно Винялес падна на осми завой. Пилотът на Априлия бе видимо разочарован, тъй като тъкмо записа най-бързата обиколка в Гран при на Нидерландия. 20 тура преди края Енеа Бастианини също падна в най-бавната част от пистата Асен.

Баная остана начело след преполовяването на състезанията дистанция в Нидерландия. Пилотът на Дукати бе плътно следван от Байндър и Безеки. Зад водещото трио се движеха Еспаргаро, Мартин, Маркес, Накагами и Марини. Състезателят на Априлия се движеше с счупено предно крилце заради контакт с Марини на старта.

10 обиколки преди финала, Безеки изпревари Байндър и зае второто място. Отпред Баная водеше с аванс от около 8 десети. Еспаргаро и Мартин на свой ред започнаха да намаляват изоставането си спрямо Байндър. Междувременно от състезанието отпаднаха още Мигел Оливейра (RNF Априлия) и Икер Лекуона (Хонда).

Баная остана начело 4 тура преди финала на Гран при на Нидерландия. Действащият световен шампион бе на 1.5 сек. пред Безеки. Италианецът на свой ред бе на около секунда спрямо Байндър, който се бореше с Еспаргаро и Мартин. По-назад Фабио Ди Джанантонио (Грезини Дукати) претърпя катастрофа, докато съотборникът му Алекс Маркес получи наказание преминаване през дългата обиколка.

Баная не допусна нито една грешка до развяването на карирани флаг и записа втори пореден успех в Нидерландия. Подобно на миналата година, второто място отново бе заето от Безеки. Третото място бе временно заето от Байндър. Пилотът на КТМ обаче бе преместен с едно място назад заради нарушаване на границите на пистата Асен. Така последното място на подиума отиде при Еспаргаро.

Пети финишира Хорхе Мартин (Прамак Дукати), следван от Алекс Маркес (Грезини Дукати), Лука Марини (VR46 Дукати), Такааки Накагами (LCR Хонда), Франко Морбидели (Ямаха) и Аугусто Фернандес (Tech3 GasGas). Останалите завършили състезатели бяха Лоренцо Савадори (Априлия), Раул Фернандес (RNF Априлия), Щефан Брадл (LCR Хонда) и Йонас Фолгер (Tech3 GasGas).

Баная запазва първото място в генералното класиране преди дългата лятна пауза. Пилотът на Дукати има актив от 194 точки. Втори е Мартин със 159, следван от Безеки (158), Байндър (114) и Зарко (109).