Начало Формула 1 Гран при на Катар ще бъде с поне две спирания

Гран при на Катар ще бъде с поне две спирания

32004
0
Гран при на Катар 2024
снимка: Ред Бул Контент Пуул

Гран при на Катар ще бъде с поне две спирания. Това стана ясно, след като ФИА, F1 и Пирели се разбраха всеки един стинт да бъде максимум 25 обиколки поради съображения за сигурност. Така пилотите ще са принудени да спрат поне два пъти в бокса по време на надпреварата на пистата Лосаил.

Гран при на Катар ще бъде второто състезание за тази година, в които две спирания в бокса са задължителни. От Пирели обявиха, че всеки стинт по време на основната надпревара ще бъде ограничен до максимум 25 обиколки. Това се прави поради съображения за сигурност

След решение, взето в съгласие с ФИА, F1 и отборите, всеки комплект гуми ще има наложено ограничение от 25 обиколки. Решението беше взето след анализ от състезанието през 2024 г.

Това означава, че F1 пилотите ще да направят минимум две спирания в бокса, тъй като Гран при на Катар е с дължина от 57 обиколки. Разбира се, те няма да са длъжни да правят питстоп по време на съботния спринт, който е 19 тура.

„Тази мярка бе счетена за необходима след анализ на гумите, използвани през 2024 г. Миналата година няколко гуми, особено предна лява, достигнаха максималното ниво на износване. Тези условия, в комбинация с високата странична енергия, са увеличили структурната умора на конструкцията“, се казва в изявление на Пирели.

Пирели също така обясни, че проблемът е различен от този при Гран при на Катар 2023., когато също бяха наложени максимални дължини на гумите. Тогава причината бяха бордюрите, които създаваха микроразкъсвания в страничните стени на гумите. Последващите модификации на бордюрите, както и зоните за сигурност. Всичко това предотврати повторение на тази ситуация миналата година.

Всички направени обиколки в тренировката, двете квалификации, спринта и самата Гран При ще се отчитат за всеки комплект гуми. Тук влизат обиколките, завършени при виртуална или реална кола за сигурност.

Единствените изключения ще бъдат обиколките до старта, обиколките за формиране на решетката и обиколките, завършени след карирания флаг в спринта и основното състезание в Катар.

Преди старта на самото състезание в Катар, Пирели информира F1 отборите колко обиколки остават на разположение за всеки комплект на всеки един пилот.