Начало Moto News WSBK: Нов дубъл на Риа на Катедралата

WSBK: Нов дубъл на Риа на Катедралата

40
0

Джонатан Риа направи нов дубъл в тазгодишния шампионат на Супербайк, като спечели и двете състезания на пистата Ассен, наричана още Катедралата на мотоспорта. И в двата старта, пилотите на подиума бяха едни и същи, тъй като на Риа асистираха Час Дейвис и Михаел ван дер Марк.

Джонатан Риа (Kawasaki Racing Team) спечели победата в първото състезание на пистата Ассен в Холандия с невероятен стил. Той направи нов рекорд за обиколка в предпоследния тур – 1:35,889. Това е 6-ата му победа в Ассен и 5-а за този сезон. След 21 обиколки битка на пистата между шестима пилоти, Риа се откъсна напред и 2 обиколки преди края си осигури победата за своя тим Kawasaki Racing, като се откъсна от Час Дейвис (Aruba.it Racing – Ducati Superbike Team).

Местната звезда Михаел ван дер Марк (Pata Honda World Superbike Team) стана първият холандец в историята на WSBK, който стъпва на подиума – 3-и в домашното си състезание, като успя да се справи с Леон Хаслам (Aprilia Racing Team – Red Devils), завършил 4-и. Ван дер Марк успя да изпревари британеца на левия завой Рамшок в предпоследната обиколка. Том Сайкс  (Kawasaki Racing Team), който стартира от първа позиция кара здраво в първите обиколки и стигна до 5-о място. Бившият шампион остана без сцепление на гумите в края на състезанието.

Жорди Торес (Aprilia Racing Team – Red Devils) успя да се пребори от средата на стартовата решетка и да изпревари сънародника си Шави Форес, за да заеме 6-ото  място 5 обиколки преди края. Форес остана 7-и, след като бе на 5-а позиция в началото на състезанието. Шампионът Силвен Гинтоли  (Pata Honda World Superbike Team) стана 8-и на 5 секунди пред Нико Терол (Althea Racing) и Леон Камие (MV Agusta Reparto Corse), които допълниха топ 10. Двамата пилоти на Voltcom Crescent Suzuki – Алекс Лоус и Ранди де Пюние паднаха заедно на първия завой. Французинът помете своя  съотборник, но двамата са без контузии.

Втората надпревара бе копие на първата, що се отнася до подиума. Тримата топ пилоти бяха заедно в последната обиколка, като Риа спечели, следван от Дейвис и Ван дер Марк, който отново зарадва феновете си. Това е първият дубъл на Риа на Ассен, което го прави вторият най-успешен пилот на тази писта в WSBK, като той е с 9 поредни подиума на тази писта.

Още един успех постигна холандеца Ван дер Марк – двоен подиум. Той изпревари Леон Хаслам (Aprilia Racing Team – Red Devils). Британецът спечели 13 т. с 4-ото си място. Том Сайкс отново водеше в началото на състезанието, преди да се смъкне до 5-ото място пред Жорди Торес който отново водеше битка за 6-ото място. Световният шампион Силвен Гинтоли завърши едно място по-напред от първото състезание, като  докара CBR1000RR SP на 7-о място пред Шави Форес. Алекс Лоус този път имаше по-голям късмет за екипа на Voltcom Crescent Suzuki, като завърши 9-и, а след него бе отново Леон Камие, донесъл за втори път финал в топ 10 за MV Agusta Reparto Corse.