981
0
Насер Ал-Атия
Насер Ал-Атия, снимка Ред Бул Контент Пуул

Насер Ал-Атия спечели първия етап от рали Дакар 2022. Пилотът на Тойота измина 333-километровият етап около град Хаил за 3 часа, 30 минути и 50 секунди. Втори на около 12 минути и половина финишира Себастиен Льоб с бъгито на Продрайв. Третото място зае чешкият състезател Мартин Прокоп с Форд, 22:30 минути зад времето на Ал-Атия.

Пилотите на Ауди имаха сериозни проблеми още в първата същинска отсечка на надпреварата. Карлос Сайнц допусна сериозна навигационна грешка, която му коства загуба на два часа време. Испанецът загуби още 6 минути по време на етапа. Съотборникът му Стефан Петерхансел се движеше близо до Насер в първите 129 км. Французиът претърпя инцидент, след който имаше тежки щети по неговото електрическо Ауди. Така той отпадна от борбата за победата на самия старт. Матиас Екстрьом загуби час и половина и финишира на 37-мо място. Нани Рома също имаше труден ден и остана извън топ 20.

Четвърти финишира Лусио Алварес с частна Тойота, следван от Владимир Василиев (БМВ) и Себастиан Халперн, който бе с бъгито на Мини. Топ 10 допълниха съотборникът на Ал-Атия Жинел де Вилиер, Якуб Пржигонски (Мини), Язид Ал Раджи с другата частна Тойота и Сирил Депре с автомобила на Пежо от 2018. Бившият пилот от MotoGP и WolrdSBK Карлос Чека даде 23-то време.

При мотоциклетите победителят от пролога Даниел Сандърс записа нов успех. Състезателят на Гас Гас изпревари с малко повече от 3 минути Пабло Кентания с Хонда. Трети на 11 минути завърши Матиас Валкнер (КТМ). Адриян Ван Беверен с Ямаха остана четвърти, правейки четири различни марки на първите места. Петото място зае Мейсън Клайн с частен КТМ пред другият състезател на Гас Гас Сам Съндърланд. Челната десетка допълниха Лоренцо Сантолино с Шерко, Ксавие де Солтре (Хускварна), Рос Бранч (Ямаха) и Скайлър Хоус с Хускварна. Данило Петручи бе вторият най-бърз новак. Италианецът финишира на 13-то място, зад Щефан Швитко.

Даниел Сандърс
Даниел Сандърс, снимка Ред Бул Контент Пуул

В клас ATW спечели Лайсвидас Канцуис, следван от Джовани Енрико и Пабло Копети. Победителят в пролога Мануел Андухар остана едва на 10-то място.

В класа на камионите шампионът от Дакар 2021 Дмитри Сотников с Камаз записа най-добро време за 4 часа, 6 минути и 22 секунди. Втори на 13 секунди завърши съотборникът му Едуард Николаев. Третото място между руските машини зае Алейш Лопрайс с камион на Прага. Следващите две позиции бяха за останалите пилоти на Камаз в лицето на Антон Шибалов и Андрей Каргинов. Шестото място зае Мартин Мачик с Ивеко, следван от Янус Ван Кастерен (Ивеко), Игнасио Касале (Татра), Рихард де Грут (Ивеко) и Паскал де Бар с Рено.